Anasayfa TÜRKİYE ‘Fed ‘sabırlı’ ifadesini kaldırmalı’
TÜRKİYE - 3 Şubat 2015

‘Fed ‘sabırlı’ ifadesini kaldırmalı’

ABD Merkez Bankası'nın St. Louis Şubesi Başkanı Bullard, Fed'in sözlü yönlendirmede kullandığı "sabırlı" ifadesinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard, Delaware Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasında Fed’in para politikaları ve makroekonomik göstergelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.  

Fed’in son iki toplantı bildirisinde de yer alan “sabırlı” ifadesine ilişkin olarak, “Bunu, bir sonraki toplantıya daha fazla esneklik sağlaması için (bildiriden) çıkarırdım” diyen Bullard, ekonomik verilerin bu tarz bir yönlendirme için “çok güçlü” olduğunu, ancak ifadenin kaldırılmasının Fed’in hemen harekete geçeceği anlamına da gelmeyeceğini savundu.  

Bullard, ayrıca mevcut durumda yüzde 5,6 ile son 6,5 yılın en düşük seviyesinde olan işsizlik oranının, bu yılın üçüncü çeyreği itibariyle yüzde 5’in altına ineceğini, buna karşın enflasyonun kısa vadede Fed’in yüzde 2 hedefinin altında seyretmeye devam edeceğini ileri sürdü.  

Fed’in “uluslararası gelişmeleri her zaman hesaba kattığını” savunan Bullard, sözlerini düşen petrol fiyatları ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme kararının ABD ekonomisini destekleyeceği öngörüsüyle tamamladı.  
Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) Ocak toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Fed’in faiz artırımı konusunda “sabırlı olacağı” taahhüdü korunurken, ABD ekonomisinin geçen yıl Aralık ayında yapılan son toplantıdan bu yana sağlıklı bir hızda büyüdüğü vurgulanmıştı.  

FOMC’nin bir sonraki toplantısı 17-18 Mart’ta gerçekleştirilecek.  

İlginizi Çekebilir

Atlas Global Havayolları İflas Başvurusunda Bulundu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayollarının iflas başvur…