Anasayfa DÜNYA Fed Başkanı Powell’dan kritik istifa açıklaması
DÜNYA - Güncel Haberler - 5 Ocak 2019

Fed Başkanı Powell’dan kritik istifa açıklaması

Fed Başkanı Powell, “Başkan Trump isterse istifa etmem” açıklamasında bulundu

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, eski Fed başkanları Yellen ve Bernanke ile Atlanta’da katıldığı oturumda önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ve danışmanlarının ‘faiz artırmayın’ baskılarına rağmen Fed’in son toplantısında alınan faiz artırımı kararı sonrası, Trump tarafından görevden alınacağı iddiaları ile sıkça gündeme gelen Powell, “Fed’in kültürü siyasal değil ve çok güçlü. Bu kültür Fed’in DNA’sında var ve bozulmaz. ABD Başkanı Donald Trump isterse istifa etmem” dedi.

Bloomberg’de yer alan habere göre Powell ayrıca, “Ücret verisi olumlu ve enflasyon endişesi yaratmıyor. Düşük işsizlik oranlarına rağmen enflasyon kontrol altında” ifadelerini kullandı.

ABD verileri yeni yılda iyi bir momentum yakalanacağını gösteriyor yorumunu yapan Powell, “2018 ABD ekonomisi için iyi bir yıldı. İşgücü verileri oldukça güçlüydü” şeklinde konuştu.

Fed’in risk endişelerine karşı piyasaları dikkatli şekilde dinlediğini belirten Jerome Powell, “Fed sabırlı olacak ve esnek politkalar ile hazırlıklı olacak” dedi.

İlginizi Çekebilir

Pandemi, Çalışan Bağlılığını Arttırmak İçin Kurumlar Adına Çok Büyük Bir Fırsat

Pandemi ile beraber uzaktan çalışma, online toplantı, yarı zamanlı ofise gelme gibi kavram…