Anasayfa LIFESTYLE FDA’dan uyarı: Vitaminler Alzheimer’i, kanseri iyileştirmez
LIFESTYLE - 13 Şubat 2019

FDA’dan uyarı: Vitaminler Alzheimer’i, kanseri iyileştirmez

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA ülkedeki bir dizi vitamin ve besin takviyesi üreticisine yazı göndererek, Alzheimer’in yanı sıra kanser ve uyuşturucu bağımlılığı gibi ciddi sağlık sorunlarını önleme ve tedavi etme gibi vaatlerin yanıltıcı olduğu uyarısında bulundu.

Besin takviyelerinin güvenilirliği ve etkililiğinden sorumlu olan FDA, Alzheimer gibi tedavisi olmayan hastalıkların tedavisi için bu ürünlerin güvenilir ya da etkili olduğuna dair bir değerlendirmede bulunmadığına dikkat çekti.

ABD’de besin takviyeleri önemli bir pazar oluşturuyor. Her dört Amerikalıdan üçü günlük beslenme rutininin bir parçası olarak bu tür bitkisel desteklerden yararlanıyor. FDA yetkilisi Scott Gottlieb, besin takviyesi pazarının, kurumun piyasaya giren ürünlerin miktar ve çeşitliliğini gerektiği gibi düzenleyebilme kapasitesini fazlasıyla aştığını belirtiyor. Bundan dolayı da FDA, tüketicileri doğrudan uyarıcı yazılar göndererek daha hızlı davranmayı tercih ediyor.

Bilindiği gibi Alzheimer henüz tedavisi olmayan bir hastalık; FDA kanıtlanmamış vaatlerde bulunan ürünlerin tüketicileri bu tür tedavilerin var olduğuna dair yanıltabileceğini ve hastalığın bazı semptomlarını hafifletebilecek tıbbi destek tedavilerinden uzaklaştırabileceğini kaydediyor. (fortune.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Gazprom, Yunanistan ile 2030’a Kadar Kontrat İmzaladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un Yunan Mytilineos Şirketler Grubu ile Yunanistan’a 2030’a kad…