Fortune Terimler Sözlüğü - 23 Ağustos 2019

Factoring Nedir ?

Faktoring, her türlü mal ve hizmet satışlarından oluşan, fatura veya fatura yerine geçen belgelere dayalı, henüz tahsil edilmemiş vadeli alacakların bütün haklarının faktoring şirketine devir edilmesi karşılığında, alınan finansal destektir.

Faktoring yöntemi, vadeli alacaklara ivme ve sıcak para akışı sağlayan önemli finans sağlama yöntemlerinden biridir. Faktoring kurumları ile yapılan sözleşmeler ile işletmeler ticari alacakları için hızlı, güvenli ve etkili bir tahsilat ve nakit akışı yöntemi sağlar. Bu şekilde faktoring firmasına alacak haklarını devreden işletmeler basit ve hızlı finansman sağlarlar.

Faktoring işlemleri, hızlı finansman gerekliliklerini yerine getirmek ve işletmelerin acil nakit ihtiyaçlarını belirli bir komisyon karşılığında sağlama yöntemidir. Faktoring alacaklarınızı hızlı bir biçimde sıcak paraya döüştürür. Faktoring hizmetleri bu noktada, tüm vadeli iş yapan girişimci, işletme ve firmalar için etkin bir finansal çözüm yöntemlerinden biridir.

Faktoring’in Avantajları

Faktoring yolu ile vadeli alacaklarını nakit paraya çeviren firmalar, bilançolarını daha likit hale getirebildikleri gibi, alacaklarının takibi, tahsili ve yönetimi faktoring şirketi tarafından yapılacağından zaman ve kaynak tasarrufu elde ederler. Dolayısıyla asıl faaliyet konularına daha fazla zaman ve kaynak yaratma olanağı sağlarlar.

Ticaret hayatında işletmelerin en çok karşı karşıya kaldığı risk kuşkusuz alacaklarını tahsil edememe faktörüdür. Bu riski en aza indirme, alacağınızı teminat ederek likidite sağlama, teknik, hukuki ve mali destek sağlama buna bağlı olarak da zaman kazanma konusunda faktöring şirketlerinin avantajı vardır.

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…