Anasayfa TÜRKİYE Eylül ayı ihracatı 13 milyar 294 milyon dolarla rekor kırdı
TÜRKİYE - 1 Ekim 2014

Eylül ayı ihracatı 13 milyar 294 milyon dolarla rekor kırdı

TİM verilerine göre Eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artışla 13 milyar 294 milyon dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Eylül ayı ihracat rakamlarını Van’da açıkladı. Buna göre Eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artışla 13 milyar 294 milyon dolar oldu. 9 aylık toplam ihracat ise yüzde 5,7 artışla 118 milyar 225 milyon dolar oldu. İhracat rakamları toplantısında konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, Van’ın 2013 yılında 20 milyon dolar ihracat yaptığını hatırlatarak teşvikte 6. bölge kapsamında olan kente yatırım yapmaları için işadamlarına çağrıda bulundu.

ABD finansal krizden çıkış merkezi olarak öne çıkıyor
Mehmet Büyükekşi, küresel ekonomik veriler hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl Euro bölgesi için büyüme tahmininin yüzde 0,8’e; ABD ekonomisi büyüme tahmininin de yüzde 2,1’e indiğine dikkat çeken Büyükekşi, “ABD ekonomisi, geçmiş yıllara oranla gözle görülür bir şekilde toparlanıyor. ABD artık finansal krizin çıkış merkezi olarak görülüyor. Bunun sonucunda dolara talep artıyor.” dedi. Büyükekşi, tüm Euro Bölgesi’nin 2014 yılının 2. çeyreğinde büyüme kaydedemediğini ve 28 üyeli AB’nin sadece yüzde 0,2 büyüdüğünü hatırlattı.

Türkiye, AB’ye ihracatını artırabilen beş ülke arasında ikinci sırada
Türkiye’nin AB’ye ihracat performansını değerlendiren TİM Başkanı Büyükekşi, “AB pazarında bu seneki performansımız son derece iyi. Senenin ilk 6 ayında AB’ye ihracatını artırabilen sadece 5 ülke var. Bunlar sırasıyla; Güney Kore, Türkiye, Çin, İsviçre ve ABD” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Türkiye’nin Aralık ayından itibaren G-20 Başkanlığı’nı devralıyor olmasının önem taşıdığını ve bu gelişmenin Türkiye’nin artık küresel ölçekte bir oyuncu olduğunun bir kere daha tescillediğini ifade etti.

Türkiye’nin büyüme kaynağının ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de ihracat olduğunu hatırlatan Büyükekşi,  ihracatın katkısının 1.5 puan, net ihracat katkısının ise 2.9 puan olduğunu belirtti. Büyükekşi, “Ekonomi bu yıl, daha dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde, ihracata dayalı büyüme modeline geçiş yaptı. Çok sağlıklı ve önemli bir gelişme. Dünyaya baktığımız zaman Türkiye’nin büyüme performansının gayet iyi olduğunu görüyoruz. Örneğin 2.çeyrekte Brezilya yüzde 0,8 küçülürken, AB yüzde 0,2, Rusya yüzde 0,8, İspanya yüzde 1,2, Meksika yüzde 1,6 büyüyebildi. Dolayısıyla Türkiye, büyüme oranı ve büyüme kalitesiyle bir adım öne çıkıyor. Temennimiz bu büyümenin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından objektif bir şekilde değerlendirilmesi” diye konuştu.

TİM Başkanı Büyükekşi,  büyümeyi daha da hızlandırmak için dış talepten destek alınması gerektiğine dikkat çekti. Yılın ilk yarısında özel sektör yatırımlarının büyümeyi 0,62 puan aşağıya çekmesi ve bu yatırımların uzun süredir gerilemesinin kritik bir sinyal olduğunu belirtti.

AB’ye ihracatta bahar havası sürüyor
Mehmet Büyükekşi, AB’ye yapılan ihracatı da değerlendirdi. İstikrarlı kur talebine vurgu yapan Büyükekşi şöyle konuştu: “ AB pazarında yakaladığımız olumlu hava hala sürüyor. İlk 9 ayda AB’ye ihracatımız yüzde 13 arttı. İhracatımızın performansı dünyaya göre de gayet iyi. İlk 7 ayda dünyanın ilk 70 ülkesinin ihracat artışı yüzde 2,8 iken biz yüzde 6,1 artış yakaladık. Dünya ortalamasının 2 kat üzerinde artış sağladık. Dolayısıyla yılın geri kalanı için ümitliyiz. Diğer taraftan döviz kurlarında FED kaynaklı bir hareketlenme var. Tüm dünyada dolara olan talep artıyor. Biz bu noktada, yüksek değil, istikrarlı kur talebimizi tekrar yinelemek istiyoruz”

Türkiye’nin önündeki hedeflere ulaşması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Büyükekşi, “Geçtiğimiz hafta Sayın Başbakanımıza ve Kalkınma Bakanımıza birer ziyaret gerçekleştirdik. Kendisine ihracatımızdaki güncel gelişmeleri, Orta ve uzun vadeli hedeflerimizi ile İhracatçılarımızın sorunlarını içeren bir sunum yaptık ve Sayın Başbakanımızın bize gösterdiği ilgi, ihracatçılarımız adına bizleri son derece mutlu etti” dedi.

28 Eylül Pazar günü İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin himayelerinde Türkiye markası ve sloganının lansmanını yaptıklarını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu: “1.5 senedir emek verdiğimiz Türkiye Markasını Türkiye kamuoyuna tanıttık. Bu slogan, bayrağımızı dünyada gururla dalgalandıracak. Türk ürünlerini daha yakından tanıtacak. Dünya’ya artık Türk ürün ve hizmetlerini “Turkey, Discover the Potential”, “Türkiye, Gücü ve Potansiyeli Keşfet” mesajıyla pazarlayacağız.

TİM olarak oldukça yoğun bir ayı geride bıraktıklarını söyleyen Mehmet Büyükekşi, “19-21 Eylül tarihlerinde 65 ülkenin büyükelçi ve bürokratlarını Mardin’de ağırladık. Dünya nüfusu ve milli gelirinin yüzde 64’ünü, dış ticaret hacminin yüzde 52’sini oluşturan ülke temsilcilerini bir araya getirdik. Ülkemizin tanıtımını yaptık” dedi.
 
İhracat rakamları
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklanan Eylül ayı rakamlarından öne çıkan bazı başlıklar ise şöyle:
 

 • Eylül ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artışla 13 milyar 294 milyon dolara yükseldi. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek Eylül ayı ihracat rakamı oldu.
 • İlk 9 ayda ihracat yüzde 5,7 artışla 118 milyar 225 milyon dolar oldu.
 • Son 12 aylık ihracat ise yüzde 4,2 artışla 157 milyar 654 milyon dolara yükseldi.
 • Eylül ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 959 milyon dolarla otomotiv endüstrisi sektörü yaparken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 1 milyar 669 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar 517 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.
 • Eylül ayında en fazla ihracat artışını yüzde 99 ile mücevher, yüzde 92 ile tütün ve yüzde 40 ile savunma ve havacılık sanayii sektörleri yakaladı.
 • Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, ABD ve İtalya oldu.
 • Almanya’ya ihracat yüzde 13 artarken,
 • ABD’ye ihracat yüzde 38,
 • İtalya’ya ihracat ise yüzde 4 arttı.
 • İngiltere’ye ihracat yüzde 0,3 azalırken,
 • Irak’a ihracat ise yüzde 14 azaldı.
 • En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 119 ile İran’a gerçekleşti. İran’ı yüzde 94 artışla Mısır ve yüzde 90 artışla Suriye takip etti.
 • Eylül ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu; Eylül’de Malta’ya ihracat yüzde 150 artarken, Singapur’a yüzde 108, Peru’ya yüzde 93, Umman’a yüzde 91, Hindistan’a yüzde 64 ihracat artışı yakalandı.
 • Eylül ayında AB’ye ihracat yüzde 8 artarken, Orta Doğu’ya yüzde 6, Afrika’ya yüzde 15 arttı.
 • En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il yüzde 49 artış ile Hatay oldu. Hatay’ı yüzde 13 artış ile Gaziantep ve yüzde 9 artış ile İstanbul takip etti.
 • Kocaeli’nin ihracatı yüzde 8 artarken, Manisa’nın yüzde 7, Sakarya’nın yüzde 5, Bursa’nın yüzde 0,2, Ankara’nın yüzde 0,1 arttı.
 • İzmir’in ve Denizli’nin ihracatı ise yüzde 2 geriledi.
 • Van’ın Eylül ayı ihracatı yüzde 16 artarak 2,3 milyon dolara, ilk 9 aylık ihracatı ise yüzde 59 artarak 24,5 milyon dolara yükseldi.

İlginizi Çekebilir

Global 500’de Koç Geleneği Bozmadı

Fortune’un (US) dünyanın en büyük 500 şirketini sıraladığı Global 500 bu yıl 29’uncu kez y…