Anasayfa Evraksız, Zahmetsiz Tax Free
9 Mart 2020

Evraksız, Zahmetsiz Tax Free

Planet, yabancı ülkelerde yaptığınız alışverişlerin KDV iadesini sağlayan Tax Free’yi dijital ortama taşıyarak zaman ve maliyet avantajı sağlıyor. Yeni uygulama sadece turistlere değil üye mağazalara da çeşitli avantajlar sunuyor.

Tax Free, 1980’li yıllarda ilk defa İsveç’te uygulanmaya başlayan KDV iade sisteminin genel adı. Seyahat edilen ülkede ikametiniz olmamak şartıyla, yaptığınız alışverişlerin KDV’lerinin belirli bir kısmını bu sistem sayesinde geri alabiliyorsunuz. Bu işlemler için eskiden form doldurup teslim etmekle uğraşma gerekiyordu. Ancak şimdi söz konusu işlemleri dijital ortamda yapmanın avantajını yaşayabilirsiniz. 2019’da Türkiye pazarına giren Planet’te de Tax Free aracı kurumlarından biri. Şirketin ofisi İstanbul Levent’te bulunuyor.

TÜRKİYE’YE ÖZEL UYARLANDI

Planet Türkiye Genel Müdürü Mehmet Baykam, “Planet, müşterilerine dijital hizmet sunan tek Tax Free sağlayıcısı olma özelliğini taşıyor. Yenilikçi çözümlerimiz her zaman rekabetin önünde olmamızı sağlıyor.

Bu sayede hem üye işyerlerimize hem de alışveriş yapanlara değerli ek hizmetler sunabiliyoruz” diyor. Planet Türkiye’nin diğer sağlayıcılardan en büyük farkı kullandığı dijital altyapı. Yaklaşık 10 milyon dolar yatırımla kurulan bu altyapı, Tax Free için dünyada kullanılan en ileri teknolojili altyapılardan biri. Finlandiya, Dubai ve Katar’da da kullanılan bu alt yapı Türkiye’ye özel olarak lokalize edilmiş. Yüzde 100 dijital olan bu platform, tüm verilerin paydaşlarla anlık olarak paylaşılmasını sağlıyor.

400 BİN ÜYESİ VAR

Planet Türkiye, tamamen müşteri odaklı bir çalışma biçimini benimsiyor. Örneğin mağazalardaki uluslararası yaya trafiğini artırmak için müşterilerine destek oluyor. Ayrıca alışveriş harcamalarını yükselterek ve uluslararası müşterilerle ilgili analizler yaparak üyelerine katkı sağlıyor. Bunlar sayesinde üye işyerlerinin satışlarında artış sağlanıyor. Aynı zamanda turistlere sunulan hizmetin kalitesi artıyor. Bu işler pazarlama, uluslararası ödemeler ve finans alanında deneyimli, uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Baykam, dijital Tax Free çözümlerini desteklemek için yurtdışında ve Türkiye’de 150 kişilik, tam zamanlı bir teknik ekibe sahip olduklarını söylüyor.

Planet, 400 binden fazla farklı üye işyeri ile dünyanın pek çok yerinde çalışıyor. Farklı ülkelerde Gucci, Chanel, Hugo Boss, Furla, Louis Vuitton, Rolex, Michael Kors, Swatch gibi dünyaca ünlü perakende markalarıyla iş ortaklığı kurmuş. Türkiye’de ise 40’ın üzerinde üye işyeri var. Şirket, üye sayısını hızla artırmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

ECB: ‘Ilımlı Senaryo Geçerliliğini Yitirdi’

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Frankfurt’ta Avrupa Parlamento…