Anasayfa Güncel Haberler Esnek Üretimden Esnek Tedarik Zincirine
Güncel Haberler - 1 Nisan 2020

Esnek Üretimden Esnek Tedarik Zincirine

“Eldeki bir ürünü koronavirüsle mücadelede kullanacak hale getirmenin önemini anlamak, dijitalleşene dünyanın ekonomisine de köprümüz olabilir.”

Son iki yıla yakın süredir esnek üretim ve yerinde üretim üzerine yazılar yazıyorum. Şu anda yazmaktan yapmaya geçmek için uygun zamandır diye düşünüyorum. Bu nedenle Decathlon firmasının yaptığı çağrıya ne tepki verebileceğimizi görmek istiyorum. Uzun metne takılmamanız için yönetici özeti vereyim. Decathlon’un spor yapanlara yönelik bir ürününün koronavirüsle mücadelede kullanıma uygun olup olmadığının testi için sağlık kuruluşları ve Ar-Ge merkezleri ile birlikte çalışma yolu arıyorlar. Bu konuda yeterince hızlı hareket edebilenlere “çevik işletme” notu vereceğim. Yapamazsak işe yaramazız.

Bana bülten olarak servis edilen mesajın nezaket bölümlerini kesip aktarıyorum.
“Son günlerde ‘Easybreath’ spor ürünümüzün sağlık amaçlı kullanımı ile ilgili birçok talep ve soru alıyoruz. Sağlık çalışanlarının ve hastaların koruyucu ekipmanlara duyduğu ihtiyaç artıyor ancak kaynaklar sınırlı.

Sağlık ürünleri tedariğinde ciddi krizler yaşanan bazı ülkelerde Easybreath spor ürünümüz modifiye edilip hastanelerde kullanılmaya başlandı ancak bu kullanımın sağlık standartlarına uygunluğu henüz testlerle kanıtlanmadı.

Umarız ülkemizdeki ekipman kaynağı ve tedariği, diğer ülkelerdeki gibi bir krize dönüşmez. Böyle bir duruma hazırlıklı olabilmek adına, spor amaçlı üretilen bir ürünün sağlık sektöründe kullanılmasının hassasiyeti ve hayati önemini de göz önünde bulundurarak, resmi sağlık kurumları ile iletişime geçtik ve testleri yapabilmeleri adına gerekli desteği sağladık.

En kısa sürede sonuca ulaşmayı diliyoruz ve sürece katkısı olabilecek farklı sağlık kurum ve kuruluşları ile de iletişim kurmaya hazırız. Ürünü modifiye ederek sağlık amaçlı kullanımını test edip onaylayabilecek sağlık kurumları ve Ar-Ge merkezleri kurumsaliletisim@decathlon.com e-posta adresi üzerinden bize taleplerini iletebilir.
Çalışmalarımız devam ederken, elimizde bulunan limitli sayıdaki ürünü acil bir durumda sağlık çalışanlarına ve hastalara ulaştırabilmek amacıyla; Easybreath Su Altı Keşif Maskemizin satışını 31.03.2020 itibariyle durdurma kararı aldık.”

Duygusal kısımları metinden çıkardım. Geçen sene Hannover Messe’de Bosch’un 5G ve mobil robotlara dayanan esnek üretim altyapısını haber yaparken motosiklet fabrikasında tişört de üretilebilecek günlere ilerlediğimizi ancak maliyetin hala çok yüksek olduğunu yazmıştım. Getirisi insan hayatını kurtarmak olan işleri çevik bir biçimde halletmemiz bu geleceğe giden yolda iyi bir ilk adım olabilir.

İlginizi Çekebilir

Havada Türk Alman Ortaklığı

Alman turizm şirketi Aerticket, Türk uçak bileti satış şirketi BiletBank ile ortak oldu. 3…