Anasayfa En Zengin Çinlilerin Sayısı Amerikalıları Geçti
22 Ekim 2019

En Zengin Çinlilerin Sayısı Amerikalıları Geçti

Dünyanın en zenginlerini oluşturan yüzde 10’luk kesimde ilk kez Çinlilerin sayısı Amerikalıların sayısını geçti.

Credit Suisse’in hazırladığı yeni bir rapor, Çin’deki servet birikiminin arttığını ve ülkedeki 100 milyon en zengin kişinin dünyanın en zengin yüzde 10’unu oluşturduğunu ortaya koydu. Aynı kategorideki en zengin Amerikalı sayısı 99 milyon.

Dünyada en zengin yüzde 10’luk kesimde yer alabilmenin eşiği kabaca 109,400 dolarlık bir servet. En tepe yüzde 1’de yer almak için 936,400 doların biraz üzerinde bir gelire sahip olmak gerekiyor.

Bununla birlikte ortalama Amerikalı hâlâ Çinli eşdeğerinden daha zengin. ABD’de kişi başı servet 432,365 dolarken Çin’de bu rakam 58,544 dolar.

Öte yandan, rapor küresel servetin ne kadar en tepede toplandığını da ortaya koyuyor. Alttaki yüzde 50’lik kesim toplam servetin yüzde 1’inden daha azına sahipken, üstteki yüzde 10’luk kesim yüzde 82’sine sahip. Zirvedeki yüzde 1’lik kesim tek başına küresel servetin hemen hemen yarısını elinde bulunduruyor.

Ancak Çin’in küresel pastadan aldığı pay hızla büyürken, küresel servet artışının motor gücü olarak Avrupa’nın yerini aldığı gözleniyor. Üstelik ulusal ekonomisi üzerinde baskı oluşturan ticaret savaşına rağmen bunu başarabiliyor. (Kaynak: cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

F500 Şirketlerinin İhracatı TL Bazında Arttı, Dolar Bazında Düştü

Fortune 500 Türkiye şirketlerinin toplam ihracatı 2019 yılında bir önceki yıla göre TL baz…