Anasayfa PİYASALAR Elektrik zammı üreticilerin hisselerini yükseltti
PİYASALAR - 30 Eylül 2014

Elektrik zammı üreticilerin hisselerini yükseltti

Fitch ve ABD tarımdışı istihdam verisi öncesi bekleyişe geçen BIST-100 yüzde 0.4 arttı, elektrik üreticilerinin hisseleri yükseldi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Cuma günü yapacağı Türkiye kredi notu değerlendirmesi ve aynı gün açıklanacak kritik ABD tarım dışı istihdam verisini bekleyişe geçen Borsa İstanbul bugün 700 puanlık bir bantta dalgalanırken, günü yüzde 0.4 artışla 74,937.81 puandan tamamladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0.61 yükselişle günü tamamladı. Elektrik ve doğalgaz zamları sonrası elektrik üretimi yapan şirketlerin hisseleri yükselirken, sanayi hisselerini izleyen endeks yüzde 0.09’luk sınırlı kayıpla kapandı.

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, “Piyasa hafta sonuna doğru gelecek olan ABD istihdam verileri ve Fitch’in Türkiye değerlendirmesini bekliyor. Fitch’in Türkiye’nin görünümünü ‘negatif’e indirebileceği beklentisi kısmen fiyatlandı. Karar bu yönde gelirse bir miktar daha negatif etki olabilir ancak sınırlı kalacaktır. ABD istihdam verilerinin de iyi gelmesi Fed endişelerini akla getirebilir” dedi.

Fitch’in kararı ve ABD tarımdışı istihdam verilerinin açıklanacağı Cuma gününe kadar endeksin yatay bir seyir izleyebileceğini söyleyen Doğan, “Fitch kararı sabah gelirse, ilk seansta etkisi görülür. Piyasa açılışından önce gelmezse ilk seansta baskı yaratabilir” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tüketicilere yönelik elektrik satış fiyatlarının 1 Ekim’den geçerli olmak üzere vergi ve fonlar hariç ortalama yüzde 8.87, tek zamanlı iletim gerilim seviyesinden bağlı sanayi tarifesinin de yüzde 6.1 artırıldığını açıkladı.

Marbaş Menkul’den Doğan, ABD verisi ve Fitch’e odaklanan piyasanın ilk aşamada doğalgaz ve elektrik zamlarının etkisini daha sınırlı hissettiğini belirtirken, gelecek haftadan itibaren sanayi şirketleri üzerindeki etkinin daha sert olabileceğini sözlerine ekledi.

Enerji şirketlerinin hisseleri yükseldi
Analistlere göre, doğalgazdan elektrik üreten Akenerji ve Aksa Enerji’nin önceki yılların aksine doğalgaz ve elektriğe aynı oranda zam yapılmasının marjlara yapacağı katkıyla olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Portföyünde dağalgaz santrallerinin ağırlığı daha düşük olan Zorlu Enerji ve Sabancı Holding iştiraki Enerjisa’nın da, maliyetlerindeki sınırlı değişime karşın, elektrik satış fiyatındaki artıştan elde edeceği kazançla en olumlu etkilenecek şirketler olarak öne çıkması bekleniyor.

Akenerji günü yüzde 3.77, Aksa Enerji yüzde 0.82, Zorlu Enerji yüzde 15.45 primle tamamladı.

Hareketli hisseler
Gözaltı Pazarı’na alındıktan sonra bugün ilk defa işleme açılan Bank Asya hisseleri günü yüzde 11.46 düşüşle 0.85 liradan tamamladı.

IT çözümleri şirketi Huawei ile server, storage ve network ürünlerinin Türkiye genelinde dağıtımına ilişkin distribütörlük anlaşması imzaladığını duyuran Arena Bilgisayar hisseleri günü yüzde 4.86 artışla 3.45 liradan tamamladı.

Global piyasalar
Hong Kong’daki gösterilerin etkisiyle global hisse senedi piyasaları karışık bir seyir ilerken, euro bölgesi krizinden bu yana en kötü çeyreksel performansı göstermeye hazırlanıyor.

MSCI’ın 45 ülkeyi izleyen dünya endeksi bu ay yüzde 3 değer kaybederken, 2012 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en büyük çeyreksel kaybı yaşamaya hazırlanıyor.

Euro bölgesinde enflasyon verilerinin zayıf gelmesi sonrası Avrupa Merkez Bankası’ndan adım beklentilerinin güçlenmesiyle, Avrupa borsalarında genel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 endeksi BIST kapanışında yüzde 0.5 artıdaydı.

ABD borsaları ise hafif değer kaybıyla açılış yaptıktan sonra artıya geçti. Endeksler yüzde 0.1 civarı artıda. Gelişmekte olan piyasalar endeksi ise yüzde 0.46 ekside. 

İlginizi Çekebilir

“Tüm İş Süreçlerimizi Yenilikçi Bir Bakış Açısıyla Değerlendiriyoruz”

Fortune Agile Dönüşüm Hikayeleri yuvarlak masa toplantısına katılan Tüpraş İnsan Kaynaklar…