Anasayfa Balıkesir Edremit’e Modern Meydan Projesi
Balıkesir - Bölge Ekleri - 6 Nisan 2020

Edremit’e Modern Meydan Projesi

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın en önemli seçim vaatlerinden olan Şehit Hamdi Bey Meydanı Kapalı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi Projesi hayata geçiriliyor.

EDREMIT BELEDIYE BAŞKANI Selman Hasan Arslan, seçim döneminde verdiği sözleri yerine getirmeye devam ediyor. Başkan Arslan’ın verdiği talimat doğrultusunda, Edremit’in kent içi trafik problemine çare olacak Şehit Hamdi Bey Meydanı Kapalı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi için projelendirme çalışmaları tamamlandı. Aralık ayı belediye meclis toplantısında projenin sunumu yapıldı.

2020 yılında başlaması planlanan proje kapsamında; toplam 16 bin 500 m2 alan içerisine 614 araçlık yer altı otoparkı, etkinlik ve amfi alanı, kafeteryalar, dinlenme alanları, yeşil ve su öğeleriyle entegre edilmiş serbest alanlar, engelli oyun ve spor alanları, çocuk oyun alanları ve Edremit Kent Belleği Duvarı yapılması planlanıyor.

Edremit’in kent merkezinin çehresini değiştirecek projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Seçim öncesi vaatlerimiz arasında yer alan Şehit Hamdi Bey Meydanı düzenlemesi ile ilgili olarak göreve geldiğimiz günden itibaren çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar birçok proje hazırlandı ancak kamuoyuyla paylaştığımız proje konusunda yetkili arkadaşlarımız ve meclis üyelerimizle birlikte karar kıldık. Edremit’in kent içi trafik problemine büyük oranda çözüm üretecek bir projeden bahsediyoruz. Otopark problemi artık Edremit için sorun olmaktan çıkacak. Ayrıca meydan düzenlemesiyle kentimize son derece çağdaş ve sürdürülebilir bir alan kazandıracağız. İleriki süreçte projesi hazırlanan Şehit Hamdi Bey Meydanı ile Faruk Serpil Parkı’nı da birbirine bağlamak gibi bir düşüncemiz var. Edremit’imize ve Edremitli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

EDREMİT’TE SABİT PAZARLAR

Pazarcılarımız yağmurda çamurda tezgah açmak zorunda kalırken halkımız da aynı şartlarda alışveriş yapmaya çalışıyor. Bu hepimizi zorlayan bir durum. Bu yüzden şu anda haftanın belirli günlerinde belirli yerlerde kurulan pazarları, uygun bulunan yerlerde tek katlı sabit Pazar yerlerine dönüştüreceğiz. Aynı zamanda yerli üreticiler için haftanın her günü açık olacak sabit Pazar oluşturacağız.

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMALARI

Kentimizin birçok bölgesindeki kaldırımların yetersizliği yayaların mağduriyetine sebep olmaktadır. Sokak Sağlıklaştırması adını verdiğimiz projemizde kaldırımlar genişleyecek, kentin belli bölgelerinde yayalaştırma çalışması yapılacağız. Nüfus yoğunluğu fazla olan mahallelerimizde, mahallelinin evladının düğününü, asker uğurlamasını yapabileceği, iftar yemeklerini hep birlikte yiyebileceği birer toplanma yeri inşa edeceğiz. Edremit’te yaşayan 1300 engelli vatandaşımızın özellikle 18 yaşından sonra gelişen problemlerini hep birlikte çözeceğimiz bir rehabilitasyon merkezi oluşturacağız. Kentimizde şu anda kullanılan parklara ilave olarak engelli vatandaşlarımız için parklar yapacağız.

OLİVECİTY’E SAĞLIK MERKEZİ

Akçay’da bulunan Olivecity’nin belediyemize ait olan %40’lık bölümüne bir sağlık merkezi kuracağız. Bu sağlık merkezi nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelere, okullara düzenli periyotlarla sağlık taraması yapacak. Evde bakım hizmetini koordine edecek. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan kadına şiddetin bir çözümü olmasa da mağdur kadın vatandaşlarımıza yüreğimizi açarak bir kadın sığınma evi oluşturacağız. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve ihtiyaç duyulan mahallelerde belediye çocuk bakım evleri açacağız. Çocuklar temel eğitimlerini alırken bizler de geleceğimizi garanti altına alacağız. Akçay, Altınkum ve Edremit’teki Ed-Bel Ltd. Şti. bünyesindeki oteller öğrenci yurduna dönüştürmeyi planlıyoruz.

BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Edremitli yeniden; üreten, siyasi ve iktisadi süreçlere ortak olan, refah seviyesi yüksek, kendini güvende hisseden bireyler olacak. Yani şehir hakkını Edremitliye teslim edeceğiz. Kentimiz konumu itibariyle çok fazla göç alan bir yer haline geldi. Mavinin yeşili hasretle kucakladığı güzel Edremit’imizde “kent için üreten kentin yurttaşıdır” ilkesiyle, tüm kültürel farklılıklarımızı zenginliğimizi görecek, aynı dertlere üzülecek aynı sevinçleri paylaşacağız. Kimseyi ötekileştirmeden, huzurla barışla el ele kol kola bu güzel kente yakışır şekilde zeytin ağacının gölgesinde yaşayacağız.

TOHUM TAKAS BANKASI

Sadece Edremit’i güzelleştiren değil, istihdam yaratan, Edremit’i Türkiye’nin turizm gözdesi haline getirecek projelerimiz var. Edremit Belediyesi olarak, tasarlamış olduğumuz Tohum Bankası projesi le beraber, dört aşamada, bölgede gittikçe azalan tarım üretimini canlandırarak hem yerli tohum kullanımı arttırmayı hem de tarımsal üretim alanındaki istihdamı artırarak bölgenin ekonomik canlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz.. Tohum Takas Bankası: Çiftçilerin sahip oldukları yerel tohumları ücretsiz olarak birbirleri ile takas edebilecekleri “Takas Bankası”. Gen AR-GE Merkezi: Takas Bankasına getirilip tescilleri gerçekleştirilen tohumların özelliklerinin geliştirilmesi ve yeni genlerin tasarlanmasının yapıldığı; aynı zamanda, konu ile ilgili eğitimlerin verildiği, üniversite-özel sektör işbirliğinin canlandırıldığı merkez. Islah Sahaları: Geliştirilen tohumların ticarileşebilmesi için ıslah çalışmalarını gerçekleştirebilmeleri için tahsis edilecek olan sahalar. Tarımsal Analiz Laboratuvarı: Üretilen veya geliştirilen tohumların analizlerinin yapıldığı ve tescillendiği akredite laboratuvar.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI MARKA OLACAK

Tarıma önem vereceğiz. Çiftçimizin yüzünü güldüreceğiz. Buradan yola çıkarak; Edremit Zeytin ve Zeytinyağı’nın en yüksek verimle elde edilmesi ve markalaşması, yerel firmaların fikirleri doğrultusunda tesis yatırımlarının gerçekleştirilmesi, Tıbbi-aromatik bitkilerin raf ömürlerini uzatabilmek için kurutma tesisi yatırımının gerçekleştirilmesi, Arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için modern tesislerin yatırımlarının gerçekleştirilmesi, Ürünlerin satış sürelerinin uzamasına bağlı olarak gerçekleşen fireleri önleme amacıyla soğuk hava deposu yatırımı gerçekleştirilmesi.

YEREL BALIKÇILIK YÖNETİM PLANI

Esnafımızın yüzü gülecek. Edremit esnafı arkasında belediye olduğunu bilecek. Edremit halkı Edremit’te kazandığını Edremit’te harcayacak. Esnafımız siftahsız gün geçirmeyecek. Belediyemiz bünyesinde kurulacak Esnaf Destek Birimi (EDEB) ile ilçemizde faaliyet gösteren esnafın her türlü sorunlarına destek olacak, belediye ile ilgili işlerinde kolaylık sağlayacağız. Körfez’imize yakışır şekilde balıkçılarımızın da yüzünü güldüreceğiz. Bölgede şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan tüm bilimsel çalışmalara dayanarak, Yerel Balıkçılık Yönetim Planı oluşturulacak, yerel altyapı noktasındaki yatırımlar planlanacak. Bu konuda gerek ekonomik amaçla gerekse sosyal faaliyet amacıyla balıkçılık faaliyetleri yürütmek isteyen tüm vatandaşlarımıza güvenli ve verimli bir denizel ortam yaratılacaktır.
Yapılacak diğer çalışmalar şöyle: Gençlik merkezi, Spor kompleksi, Antik kent (Antandros) kazı çalışması

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…