Anasayfa E-ticaret Yükselişte, AVM Alışverişi İnişte
15 Ocak 2020

E-ticaret Yükselişte, AVM Alışverişi İnişte

ABD’de yapılan bir araştırma, Amerikalıların Kara Cuma ve Siber Pazartesi günlerinde online ortamda yaptıkları alışverişin tüm zamanların rekorunu kırdığını ortaya koydu.

Tüketiciler hâlâ bol bol harcamayı sürdürüyor ancak bu harcamaların nerede ve nasıl yapıldığı çok hızlı bir şekilde değiştiğinden perakendecileri ters köşeye de yatırabiliyor. Nitekim 8,500 kişiyi kapsayan yakın zamandaki Fortune-SurveyMonkey anketi Amerikalıların en son alışveriş yönelimlerini ortaya koydu.

İşte ortaya çıkan sonuçlar:

  • Amerikalıların %89’u artık alışverişlerini online ortamda yapıyor ve her 3 kişiden biri bunu her hafta tekrarlıyor.
  • Alışveriş yapanların %69’u mobil cihazları aracılığıyla satın almalarını gerçekleştiriyor. Bu kitlenin % 82’si milenyum çağındakiler, %55’i de baby boomer.
  • Ankete katılanların %55’i hâlâ fiziki mağazayı online alışverişe tercih ediyor.

Öte yandan, Amerikalılar yalnızca fiziki mağazalardan online’a yönelmekle kalmayıp aynı zamanda bilgisayar üzerinden satın almak yerine mobil telefonlarından işlemleri gerçekleştiriyorlar. Hatta yaşlı Amerikalılar bile satın alma kararlarını vermeden önce online ortamdaki yorumlara ve sosyal medyaya göz atıyorlar. Kısacası perakende ve markaların dijital dönüşümü hız kesmiyor.

İlginizi Çekebilir

ECB: ‘Ilımlı Senaryo Geçerliliğini Yitirdi’

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Frankfurt’ta Avrupa Parlamento…