Anasayfa Foto Galeri Dünyanın en yaşanabilir şehirleri
Foto Galeri - LIFESTYLE - 11 Eylül 2019

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri

2019’un en yaşanılır şehirleri belli oldu!

Ekonomik analizler yapan ve öngörülerde bulunan bağımsız Economist Intelligence Unit adlı kuruluşun 2015 yılında yayımladığı “Dünyanın En Yaşanabilir Kentleri” listesinde Avustralya’nın Melbourne şehri, üst üste beşinci kez ‘en yaşanılabilir şehirler’ listesinin başını çekerken, sonuncu sırada Suriye’nin başkenti Şam yer aldı.

1- VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana, üst üste defalarca listenin başını çekmişti. Bu şehir 2019’da da yine listenin zirvesinde. Klasik müzik alanında en iyi konserleri ve etkinlikleri takip edeceğiniz şehir olan Viyana, ulaşım kolaylığı, şehir imkanları konusunda da zirvedeki yerini kimseye kaptırmıyor.

2- ZÜRİH

İsviçre’nin finans merkezi olan Zürih, 2019’un en yaşanılabilir ülkeleri listesinin ikinsi sırasında yer alıyor. Şehir, ekonomi merkezi olmasına rağmen ilginç bir şekilde sakinliğini korumaktadır.

3- VANCOUVER

Kanada’nın en kalabalık şehri olan Vancouver, Amerika kıtası içinde en yaşanılabilir şehir olarak öne çıkıyor. Şehrin en kötü özelliği ise soğuk olması.

4- MÜNİH

Endüstrinin ve futbolun başkenti olma özelliğiyle tanınan Münih, Almanya’nın en yaşanabilir şehri. Şehrin güçlü ekonomisi kentin her noktasında etkisini gösteriyor.

5- AUCKLAND

Yeni Zelanda’nın başkenti olan Auckland, Okyanusya’nın en büyük ticaret merkezidir. Şehir, en yaşanabilir şehirler arasında yer alıyor.

6- DÜSSELDORF

Son yıllarda yükselen Alman kentlerinden bir olan Düsseldorf, en yaşanabilir şehirlerden biri. Düsseldorf, Almanya’nın iddialı olduğu şehirlerden biri.

7- FRANKFURT

Yaşam kalitesi, şehir ormanı, müzik ve kitap fuarı, ticaretin, finansın kalbinin attığı bir şehir Frankfurt. Tüm bu özellikler onun en yaşanabilir şehirler arasında yer almasını sağlıyor.

8- KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag bu sene de en yaşanabilir şehirler listesindeki yerini koruyor. Son zamanların en popüler şehirlerinden biri olan Kopenhag, gece hayatı ve kültür sanat etkinlikleriyle adından söz ettiriyor.

9- CENEVRE

İsviçre’nin bir şehri olan Cenevre, oldukça popüler bir yer. Bu şehirde nüfusun çoğunluğunu İsviçreli olmayanlar oluşturuyor.

10- BASEL

En yaşanabilir, en güzel şehirler denilince akla her zaman İsviçre şehirleri gelir. Basel de o İsviçre şehirlerinden biri.

İlginizi Çekebilir

‘Dijital Alışveriş Kanalları Anneler İçin Önemli Bir Platform Oldu’

Hero Baby Türkiye, yeni çıkardığı ürünler ve giriş yaptığı kategorilerle, 2020 senesini so…