Anasayfa PİYASALAR Dünyanın en büyük fonunda deprem
PİYASALAR - 26 Eylül 2014

Dünyanın en büyük fonunda deprem

Tahvil piyasalarında “kral” olarak anılan PIMCO’nun kurucusu Bill Gross'un şirketten ayrılıp Janus Capital'e geçeceği açıklandı.

Merkezi California’da bulunan PIMCO’nun kurucusu Bill Gross’un şirketten ayrılıp Janus Capital’e geçeceği açıklandı. 70 yaşındaki Bill Gross, tahvil piyasalarında “kral” olarak anılıyor. Yaklaşık 1.7 trilyon doları yöneten PIMCO bünyesindeki en büyük fonun rölatif performansı gerilemeyi başlamış ve Gross’un başarısı sorgulanır hale gelmişti. Gross ile birlikte PIMCO’yu yöneten Muhammed El Erian’da geçen yıl özel hayatına daha fazla zaman ayırmak için şirketten ayrılmıştı.
 
Milyar dolarlık serveti olan Gross geçtiğimiz günlerde Amerikan SPK’sı olan SEC’in soruşturmasıyla karşı karşıya kalmıştı. Katılma belgeleri borsada işlem gören yatırım fonu (ETF) kuran Gross, fon içindeki tahvillerin fiyatlarında usulsüzlük yapmakla suçlanıyordu. Gross, likitidesi düşük fonları düşük cari fiyattan fona alıp, daha sonra bunların fiyatlarını yüksek fiyattan değerleyerek fon değerini yükseltmekle itham ediliyordu. Gross’un yönettiği ETF’lerin performansı PIMCO’nun klesik yatırım fonu performanslarını geride bırakmıştı.
 
Gross’un Janus Capital Group’taki yeni görevine 6 Ekim’de başlayacağı açıklandı. Alman sigorta devi Allianz’a bağlı olan PIMCO’nun bundan sonra ne yapacağı ise merak konusu. Gross’un katılımını açıklamasının ardından Janus Capital hisseleri yüzde 19 yükseldi.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…