Anasayfa Dünyada Yeni Bir Dev Ticaret Bloğu Doğuyor
4 Kasım 2019

Dünyada Yeni Bir Dev Ticaret Bloğu Doğuyor

Tayland’da ASEAN zirvesinde bir araya gelen Güneydoğu Asya ülkeleri 2020 yılında önemli bir ticaret anlaşmasına imza atma kararı aldılar. Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde küresel GSYİH’nin üçte birini kapsayan devasa bir ticaret bloğu doğacak.

Tayland’daki 35’inci ASEAN toplantısına birliğe üye ülkelerin yanı sıra Çin ve Hindistan gibi büyük ticaret ortakları da katılıyor.

Toplantılara katılan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed aslında anlaşmanın bu zirve sırasında imzalanmasının beklendiğini ancak sürüncemede kalan bazı konular nedeniyle bunun gerçekleşemediğini belirtti. Malezyalı devlet adamı, bazı pürüzlere rağmen anlaşmanın sonunda elde edilecek kazançlar çok büyük olduğu için bunların kolaylıkla halledilebileceği kanaatinde olduğunu belirtti.

Hindistan’ın pazarlarını açmada isteksiz davranması görüşmelerdeki başlıca engel oldu.

Güneydoğu Asya ülkelerinin dahil olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) on Güneydoğu Asya ülkesinin yanı sıra altı büyük ticari ortağı da kapsıyor. Bu altı ülke Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda olarak sıralanıyor.

Bu 16 ülkenin bir araya gelip ticaret bloğu oluşturması halinde, bu yeni oluşum dünya GSYİH’sinin yaklaşık üçte birini kapsayacak ve şirketlere yeni yatırım olanakları, hizmet ve mallara erişim olanağı sunacak. Ancak Hindistan anlaşmanın ardından gümrük vergilerinin aşamalı olarak indirilmesiyle ülkesinin pazarlarının ucuz Çin ürünlerinin yanı sıra yerli üreticilerini olumsuz etkileyebilecek Avustralya ve Yeni Zelanda’dan tarım ürünleri akınına uğramasından korkuyor.

Bununla birlikte Hindistan Başbakanı Narendra Modi ASEAN-Hindistan toplantısının açılış konuşmasında RECP görüşmelerine değinmeyerek, ASEAN-Hindistan ortaklığının öneminden söz etti. Modi ticaret anlaşmasının ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirmesinin yanı sıra ticaretin de dengeleneceğinden emin olduğunu kaydetti. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Amazon, Pandemi İçin Yaratıldı

RAKAMLARLA AMAZON SATIŞ GELİRİ 280.5 MİLYAR $ KÂR 11.6 MİLYAR $ ÇALIŞAN SAYISI798,000 Çevi…