Anasayfa “Dünya Ekonomisi Çöküşe Doğru Gidiyor”
18 Ekim 2019

“Dünya Ekonomisi Çöküşe Doğru Gidiyor”

 Hedge fon sahibi Ray Dalio dünya ekonomisinin “büyük bir düşüş”e doğru yol aldığını ve 1930’lu yıllarla en az iki paralellik gösterdiğini kaydetti.

Washington’da IMF ve Dünya Bankası’nın ortaklaşa düzenlediği panelde konuşan Ray Dalio, ekonomiler doğal bir iniş döngüsüne girdiklerinden artık merkez bankalarının da bir şeyler yapması için çok geç olduğunu belirtti.

Para politikasının ve özellikle de faiz indirimlerinin ekonomiye ciddi bir destek sunmayacağını ifade eden Dalio, “bu döngü artık sönüyor; şimdi artık ‘büyük bir düşüş’ olarak tanımlayabileceğimiz bir süreçteyiz” dedi. “Avrupa sınıra ulaştı. Japonya da aynı durumda ve ABD’nin de artık daha fazla gideceği bir yol yok.”

Dalio aynı zamanda dünyanın 1930’lardan beri en büyük servet uçurumuna tanık olduğunu ve bunun da siyasi bir gerilim yarattığını kaydetti.

ABD’li yatırımcı Çin’in kendine güvenerek sahnede yerini almasının da dünyada geçen yüzyılın buhran çağının yankısı olduğunu söyledi. “1930’larda olduğu gibi yükselen bir gücün Çin-ABD çekişmesi şeklinde mevcut bir küresel güce meydan okuduğuna tanık oluyoruz” dedi.

Hedge fon titanı halen ticaret, teknoloji ve para birimi üzerinden yürüyen ve odaklanılması gereken dört savaş türü olduğunu da sözlerine ekledi. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

F500 Şirketlerinin İhracatı TL Bazında Arttı, Dolar Bazında Düştü

Fortune 500 Türkiye şirketlerinin toplam ihracatı 2019 yılında bir önceki yıla göre TL baz…