Anasayfa Dünya Borsalarını Asya Coşturdu
28 Kasım 2019

Dünya Borsalarını Asya Coşturdu

Çinli e-ticaret devi Ali Baba’nın hafta başında Hong Kong borsasına kote olması kuşkusuz tabloyu daha da netleştiren bir durum:  Uzun süre ABD ve Avrupa’nın gerisinde kalan Asya ülkelerinin borsaları artık dünyada gittikçe daha fazla söz sahibi oluyor.

Nitekim OECD’nin raporuna göre, 2018 yılında ilk defa, dünyada halka arzların yarısından çoğu Asyalı şirketlere aitti; Asya’nın dünya piyasalarındaki ağırlığı yüzde 51 oldu. Oysa bir yıl önce bu oran yüzde 45’ti; 2000’de ise yüzde 30 düzeyindeydi.

Uzmanlar Asya’daki şirketlerin artan etkisinde bölgenin ekonomik kalkınmasının ve özelikle Çin faktörünün rol oynadığına dikkat çekerken, ABD ve Avrupa finans piyasalarının da son 20 yıldır ciddi bir gerileme yaşadığını belirtiyorlar.

OECD’nin raporuna göre, Çinli şirketler 2018 yılında borsalardan 60 milyar dolar elde etti. Japon şirketleri ise bu rakamın yarısından biraz daha azını sağlayabildi. Aynı yıl 305 Çinli şirket (üçte biri Hong Kong’ta) borsaya açılırken, Hindistan 173 şirketle ikinci sıraya, Japonya ise 92 kuruluşla üçüncü sıraya yerleşti. (Kaynak: Les Echos)

İlginizi Çekebilir

ABD-Çin Geriliminde Yeni Gündem: ‘Güney Çin Denizi’

Trump yönetimi Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı iddialarını reddederek,…