Anasayfa PİYASALAR Dünya borsalarında hava bulutlu
PİYASALAR - 8 Mayıs 2019

Dünya borsalarında hava bulutlu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik ticaret savaşını daha da tırmandırması Asya’daki borsalarda türbülans etkisi yarattı.

Japon Nikkei endeksinde kan kaybı bugün (Çarşamba) de sürdü; Nikkei erken seansta yüzde 1,5 oranında geriledi. Hong Kong Hang Seng Endeksi ve Şanghay Kompozit Endeksi ise yüzde 1’lik kayıplarla açılış yaptı.

Trump’ın Çin’den ithal edilen ürünlere 200 milyar dolarlık ek vergi getireceğini açıklamasının ardından Çin’den bir ticaret delegasyonu görüşmelerde bulunmak üzere yarın Washington’a gidecek.

ABD borsaları da inişte

Asya’nın yanı sıra ABD borsalarında da kayıplar gözleniyor. Analistler ticaretle ilgili kaygıların yanı sıra federal bütçe açığının gittikçe büyümesinin de piyasaları olumsuz etkilediğine dikkat çekiyorlar.

S&P 500 dünkü seansta yüzde 1,65 oranında değer kaybetti; Dow’un kaybı yüzde 1,79, Nasdaq’ınki ise yüzde 2 oldu.

Delter Bank’ın baş yatırım stratejisti Hugo Rogers, ABD piyasalarının hem FED’in faiz kesintisini hem de kazanç ve büyümede iyileşmeyi fiyatladığını ancak bunların ikisinin bir arada olamayacağını belirtiyor. “FED eğer daha önce uygulamaya koyduğu finansal gevşeme önlemlerinin büyümeyi desteklediğini belirlerse, faiz kesintisine gitmeyecektir” diyor.

Çin’le olan ticaret savaşı da kaygı yaratıyor. Rogers ABD’yle Çin arasında bir uzlaşma olmaması halinde, büyümenin hızlanmayacağı, bir süre sonra da küçülme aşamasına geçilebileceği düşüncesinde.

Avrupa da sıkıntılı

Öte yandan, küresel iş ve ticaret ortamındaki belirsizlikler Avrupa borsalarını da olumsuz etkiliyor. Nitekim FTSE 100, DAX ve CAC40 dünkü işlemlerde yüzde 1,6 oranında değer kaybetti. Avrupa borsası Stoxx 600 ise yüzde 1,4’lük bir kayıp yaşadı. (Derleme: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…