Anasayfa Dünya Borsaları Son On Yılın Zirvesine İmza Attı
30 Aralık 2019

Dünya Borsaları Son On Yılın Zirvesine İmza Attı

Dünya 2019 yılına güle güle demeye hazırlanırken, küresel finans piyasaları yılı coşkuyla kapatıyor.

Bank of America Merrill Lynch’in araştırmasına göre, dünyada belli başlı borsalar yüzde 25 ila yüzde 30 arası bir değerlenmeyle yılı kapattı. Emtea yüzde 20’lik bir değer kazanırken, altın yüzde 15’lik bir değer artışı kaydetti.

Bununla birlikte yatırımcılar yılın büyük bir bölümünde borsalardan uzak durmayı tercih ederek nakde yöneldiler. Bunun başlıca nedeni ABD ila Çin arasında ticaret anlaşmazlığını gidermeye yönelik zorlu görüşmeler ve Avrupa’da da Brexit’ten kaynaklanan belirsizlikti. Yatırımcılar ocak ila ekim arasında piyasalardan 220 milyar dolar çekti ancak yıl sonuna doğru büyük ölçüde geri dönerek 20 Aralık’a kadar olan sürede piyasalardan para çıkışını 167 milyar dolara indirdi.

Yine de risk iştahının kesin olarak döndüğünü daha fazla örnekle doğrulamak gerekiyor. Ancak pek çok ekonomiste göre faiz oranlarının sıfıra yakın olduğu bir ortamda pek fazla başka seçenek yok.

Şu bir gerçek ki, belirsizlikler hâlâ mevcut ve makro ekonomik düzeyde ciddi bir sıçrama olmadığı sürece yatırımcıların üzerinde baskı oluşturmayı sürdürecek. Nitekim İsviçreli yatırım bankası UBS 2020 yılının ilk yarısında ABD ekonomisindeki yavaşlama nedeniyle borsaların baskı altında kalacağını öngörüyor. (Kaynak: Les Echos)

İlginizi Çekebilir

İlk Çeyrekte Öne Çıkan 26 Borsa Şirketi

Yılın ilk çeyrek bilançoları açıklandı. COVID-19 salgınının bilançolardaki asıl etkisi iki…