Anasayfa LIFESTYLE Dr. Öz’ün tavsiye ettiği ürüne 3,5 milyon dolar ceza
LIFESTYLE - 9 Eylül 2014

Dr. Öz’ün tavsiye ettiği ürüne 3,5 milyon dolar ceza

ABD’de zayıflattığı öne sürülerek Dr. Mehmet Öz tarafından tanıtılan bitkisel ürünü üreten firma 3.5 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Ünlü Doktor Mehmet Öz’ün ABD’de, zayıflattığı iddiasıyla tanıtımını yaptığı bitkisel ürün, halkı yanılttığı eleştirileriyle yasal soruşturmaya konu olmuştu.
 
Yeşil kahve çekirdeklerinden elde edilen ürünü piyasaya süren Applied Food Sciences firması, Federal Ticaret Komisyonu’nun yönelttiği suçlamaları anlaşma yoluyla çözüme bağlamak için 3.5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.
 
Firma ürünün diyete yardımcı olduğunu iddia etse de, yetkililer bu iddianın bilimsel bir dayanağı olmadığını belirtiyorlar.
 
ABD’de TV şovlarıyla önemli bir popülarite kazanan Türk asıllı Dr. Mehmet Öz haziran ayında ürünü tanıttığında, bir grup Amerikalı senatör halkı yanılttığını ileri sürerek doktoru eleştirmişlerdi.
 
Öz de buna karşılık o tarihte, TV şovunda bir ürünü tanıtmadan önce daha titiz davranması gerektiğini belirterek, bir anlamda günah çıkarmıştı. Bununla birlikte, yeşil kahve çekirdeği özünü ilk başta tanıtırken amacında samimi olduğunu da ilave etmişti.
 
Dr. Öz’ün İddialarla ilgili olarak Capitol Hill’de ifade verirken, “benim işim umudu kalmadığını düşünen kitlelere amigoluk yapmaktır” sözleri de şov dünyasıyla mesleğini birleştirme politikasının bir kanıtı olarak görülebilir. 

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…