Anasayfa Güncel Haberler Dolar yönünü yukarı çevirdi
Güncel Haberler - PİYASALAR - 12 Şubat 2019

Dolar yönünü yukarı çevirdi

Dolar/TL ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB’nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle bir süredir işlem gördüğü 5.25 civarından, dolar endeksindeki değerlenme ile yönünü sınırlı da olsa yukarı çevirdi.

Küresel piyasalarda dolar, ABD-Çin ticaret gerilimlerinin ve küresel büyüme endişelerinin dolara olan güvenli liman talebini desteklemesiyle başlıca para birimleri karşısında 2019’ın zirvesine yakın yatay seyrediyor.

 

Dolar/TL 5.2801/5.2842 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5.9506/5.9573’dan işlem görüyor.

 

Yatırımcılar ise Çin’de bu hafta yapılacak üst düzey ticaret görüşmelerine odaklanmış durumda. Washington’un bu görüşmelerde taleplerine ilişkin Beijing üzerindeki baskıyı sürdürmesi bekleniyor.

 

Beijing ve Washington, 1 Mart son tarihine kadar bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılamazsa, ABD Çin’den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmayı planlıyor.

 

ABD’li senatörlerin kamu hizmetlerinin tekrar kapatılmasını önleyecek sınır güvenlik fonu konusunda geçici bir anlaşmaya vardıkları haberleri de piyasaları destekledi.

 

Gelişmekte olan ülke hisse senetlerinde iyimser bir havayı beraberinde getiren bu gelişmeler dolara olan güvenli liman talebini artırdığı için aynı etkiyi gelişmekte olan para birimlerinde sağlamıyor.

 

 

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde dolar endeksi kaynaklı yaşanan yükselişle birlikte dün yüzde 2’ye ulaşan kayıplar yaşanırken ruble ve TL yüzde 0.4 civarında kayıpla en iyi işlem gören gelişmekte olan para birimleri oldu.

 

BUGÜN HAZİNE İZLENİYOR

Piyasalarda bugün Hazine’nin düzenleyeceği 11 ay vadeli kuponsuz tahvilin yeniden ihracı ihalesi ile 2 yıl vadeli kira sertifikası ihracı izleniyor.

 

Hazine’nin altı aylık dönemsel kira oranı yüzde 8.8 olan TL cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikasında 2 milyar TL borçlanması öngörülüyor.

 

Şubat ayında toplam 22.8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 10.5 milyar TL’si piyasadan toplam 17 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlıyor.

 

Bugün başlayacak ihale programının önümüzdeki hafta üç ihale ile devam edecek. Hazine’nin Mart ayı borçlanma programı da yoğun.

 

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün valörde son işlemlerde yüzde 14.73 oldu.

 

İki yıl vadeli gösterge tahvilde ise dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 18.44 oldu.

 

HAFTANIN KALANINDA BÜYÜMENİN ÖNCÜ GÖSTERGELERİ İZLENECEK

Haftanın kalanında ise piyasalarda büyümenin öncü göstergeleri izlenecek.

 

Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından Türkiye ekonomisi yavaşlama eğilimine girmiş, faizler, işsizlik ve enflasyon yönünü yukarı çevirmişti.

 

Bu süreçte iktisadi faaliyette belirgin bir yavaşlama yaşanırken bu hafta açıklanacak olan Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi, Ekim Kasım Aralık dönemini kapsayan işgücü istatistikleri ve Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri, TCMB beklenti anketi piyasalarda yakından takip edilecek.

 

Bu hafta Perşembe ve Cuma günleri açıklanacak bu veriler ile birlikte Aralık ayı ve dolayısıyla 2018 yılı son çeyreğe ilişkin bir çok veri seti de tamamlanmış olacak. Böylece ekonomistler yerel seçimlerden kısa bir süre önce, 11 Mart’ta açıklanacak olan 2018 son çeyrek büyüme tahminlerini netleştirecekler.

 

Reuters anketine göre, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretiminin Aralık ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış bazda yüzde 7.5 daralması bekleniyor.

 

Yoğun veri gündemi ile birlikte bu hafta yatırımcılar Brexit sürecini, yerel seçim hazırlıklarını, Erdoğan’ın Rusya ziyaretini ve Cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s not yorumlarını da izleyecekler.

İlginizi Çekebilir

Borsa Güne Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,28 artışla 107.108,90 seviyesin…