Anasayfa Güncel Haberler Dolar/TL Yükselmeye Devam Ediyor
Güncel Haberler - 22 Ağustos 2019

Dolar/TL Yükselmeye Devam Ediyor

Dolar, Türk Lirası karşısında güne 5.72’li seviyelerde hafif alıcı başladı. Dolar/TL gün içi en yüksek 5.77’in üstünü gördü.

Dolar, Türk Lirası karşısında haftaya 5.58’in altında başlamasının ardından kademeli bir şekilde yükselerek Salı günü 5.7485 ile haftanın yükseğini gördü. Çarşamba günü 5.70’li seviyelere kadar geriledi.

Dolar/TL  gün içi en yüksek 5.77’in üstünü gördü.

Dolar/TL kurunda haftalık yükseliş yaklaşık yüzde 2.65 seviyesinde seyrederken lira, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa arasında dolar karşısında en fazla değer kaybeden para oldu. Ruble ve rand gibi benzer gelişen piyasa paralarından olumsuz ayrışan lirayı, Macar Forinti ve ardından Hint Rupisi takip etti. 

Kur önceki kapanışa göre yüzde 0.19 artıda 5.7276’dan alıcı buldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü 1,212.82 ile 2019 zirvesine yaklaşmasının ardından Perşembe günü 1,211.12 puan oldu.

Societe Generale SA bu ay yatırımcılara dolar karşısında 4.70 hedefiyle “TL al” tavsiyesinde bulunmuştu. Citigroup Inc. ise TL’de euro karşısında 5.85 hedefiyle uzun pozisyon açmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Perşembe günü Ağustos ayı güven endeksi verisini açıklayacak. TL cinsinden varlıkların seyrinde etkili olabilecek veri, Temmuz’da 57.6’dan 56.5’e gerilemişti.

Piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kansas City Fed’in Cuma günkü yıllık Jackson Hole toplantısında vereceği mesajları takip edecek. Powell’ın konuşmasından ABD para politikasının yönüne ilişkin çıkabilecek mesajlar gelişen piyasa paraları için belirleyici olabilir.

Ayrıca yatırımcılar küresel ekonomiye ilişkin sorunların tartışılacağı, hafta sonu gerçekleşecek G – 7 toplantısını takip edecek.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…