Anasayfa Güncel Haberler Dolar/TL Yükselişine Devam Ediyor
Güncel Haberler - 20 Ağustos 2019

Dolar/TL Yükselişine Devam Ediyor

Dolar/TL Pazartesi günkü yükselişini sürdürerek 5.69’un üzerini test etti.

Türk Lirası karşısında haftaya yükselişle başlayan dolar, Salı günkü işlemlerde kazançlarını artırdı. Dolar/TL  kuru Pazartesi günü yüzde 1.44 yükseliş kaydederek 5.6599 seviyesinden kapatması sonrasında yükselişini sürdürdü. Gün içi işlemlerde 5.6954’e kadar tırmanan kur TSİ 10:21’de yüzde 0.61 artıda 5.6943’ten alıcı buldu.

Türk Lirası, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa arasında yüzde 2’ye yakın düşüşle hafta başından bu yana en fazla değer kaybeden para oldu. Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, erken saatlerde 1,212.82 puan ile bu yılın zirvesine yaklaşmasının ardından 1,212,09 puan oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kansas City Fed’in Cuma günkü yıllık Jackson Hole toplantısında vereceği mesajlar ABD para politikasının yönüne ilişkin ipucu verebilir. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin gelişmeler, Avrupa ve Orta Doğu’daki siyasi ve jeopolitik gerginlikler gelişen ülke paraları üzerinde etkili olabilir.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…