Anasayfa Dolar/TL son işlem gününe 5.80’in altında başladı
21 Haziran 2019

Dolar/TL son işlem gününe 5.80’in altında başladı

İstanbul’da tekrarlanacak seçimler öncesi son işlem gününde küresel piyasalar, ABD ile ilişkiler ve siyaset gündemi izleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere küresel merkez bankaları bu hafta ard arda faiz indirimi/gevşeme sinyalleri verdi. Hafta boyunca küresel risk iştahı da canlı kaldı. Fed’in bu haftaki toplantısının ABD-Çin ticaret savaşının ekonomik büyümeyi yavaşlatmasını engellemek için gelecek ay içinde bile faiz indirimine gideceği beklentilerini kuvvetlendirmesiyle S&P 500 endeksi rekor seviyeyi gördü.

Dolar/TL bu hafta oldukça dalgalı bir seyrin ardından genel olarak iyimser bir seyir izliyor. Çarşamba günü 5.9250’yi test eden kur Fed sonrası düşüşünü kuvvetlendirerek 6 Haziran’dan beri ilk kez 5.7375’e kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün düşük faiz çağrısı içeren açıklamaları sonrası kur önce sert yükselse de bu hareket de sınırlı kaldı. Dolar/TL günü 5.75 civarında tamamladı. Kur bu sabah da güne saat 0852’de 5.7650/5.7700 seviyesinde başladı.

İlginizi Çekebilir

Sigortacılıkta Dev Satın Alma

Avrupa’nın en büyük hayat sigortası fonlarının sahibi olan Phoenix Group, Swiss Re’nin İng…