Anasayfa Güncel Haberler Dolar, TL Karşısındaki Kazancına Devam Ediyor
Güncel Haberler - 11 Eylül 2019

Dolar, TL Karşısındaki Kazancına Devam Ediyor

Geçen hafta beklentiden iyi gelen verilerle 5.65’in altına gerileyen Dolar/TL  bu hafta yükselişe geçti.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Türkiye’ye yaptırımların incelendiğini açıklaması doların yükselişinde etkili oldu. Kur bu sabah da güne 5.76 civarında başlarken daha sonra 5.7920’ye kadar yükseldi. Euro % 0.3 artışla 6.39’a çıkarken sepet kur da % 0.4 artışla 6.0953’te seyretti.

Yarınki Merkez Bankası kararı kurun hareketinde belirleyici olacak. Bloomberg HT’nin anketine göre Merkez Bankası’nın politika faizini 275 baz puan indirmesi bekleniyor.

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek kur hareketine dair “5.7550 teknik seviyesi üzerindeki  işlemlerin 5.83-5.85  dirençlerine dek devam  edebileceği şeklindeki düşüncemizi şu aşamada muhafaza ediyoruz. PPK kararı ve paylaşılacak mesajlar lira eğilimi üzerinde etkili olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner ise kurda sert bir tepki beklemediğini belirterek “Geçen sefer Merkez Bankası 425 baz puanla beklentiden fazla indirim yaptı, Döviz ilk etapta yükselse de hızlı şekilde geri geldi. Bu kez piyasanın beklentisi 250 – 275 civarı bir indirim, daha agresif bir indirim beklemiyorum. Ama 300 baz puan indirim bile olsa kur hafif yukarı gidebilir. Dünya konjonktüründe değişim olmadıkça dövizde yakın vadede hızlı bir yukarı hareket olacağını düşünmüyorum” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…