Anasayfa Güncel Haberler Dolar/TL 5.80’in Üzerinde
Güncel Haberler - 9 Ekim 2019

Dolar/TL 5.80’in Üzerinde

Dün ABD Başkanı Trump’ın tehditleriyle 5.8467’ye kadar yükselen Dolar/TL , Trump’ın daha sonra verdiği ılımlı mesajlarla akşam saatlerinde düşüşe geçerek 5.78’e kadar çekilmişti. Ancak kur burada kalıcı olamadı.

Bu sabah dolar/TL en düşük 5.8165, en yüksek 5.8440’ı gördü. Euro 6.39’da, sepet kur 6.11’de seyrediyor. Dün BIST 100  Endeksi günü % 1.1 düşüşle tamamladı. Artan jeopolitik riskler faizlerde son dönemdeki düşüşü de sınırladı.

ABD Başkanı önceki gün Türkiye’ye yönelik tehditlerde bulunarak Suriye’ye yapılacak operasyona ilişkin “Türkiye, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini mahvederim, bunu daha önce yaptım” açıklamasını yapmıştı. İki ülke arasındaki ilişkilerin bozulacağı beklentisiyle TL Pazartesi günü % 2.3 ile Ağustos’tan beri en büyük düşüşü kaydetti. 

Trump dün akşam saatlerinde ise ‘Türkiye ticaret ortağımız ve NATO’da müttefiğimiz” şeklinde ılımlı mesajlar verdi, bu açıklama kurun gerilemesinde etkili oldu.

ABD – Türkiye ilişkileri ve her iki taraftan gelen açıklamalar piyasaların temel belirleyicisi olacak.

Ünlü Menkul Değerler  paylaştığı bir notta “5,65-5,75 bandının kırılmış olması kurda kısa vadeli görünümü bozarken 5,80’in üzerindeki rakamların riskleri bir üst seviyeye taşıdığını söylemek mümkün..Dün Trump’ın söylemlerinin ardında kurda yönün sık sık değişmesinin de işaret ettiği gibi gerek ABD, gerekse Türkiye’den gelecek açıklamalar kısa vadede yönü tayin etmeye devam edecektir.”ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Atlas Global Havayolları İflas Başvurusunda Bulundu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayollarının iflas başvur…