Anasayfa PİYASALAR Dolar güne 2.20 TL’nin üzerinde başladı
PİYASALAR - 12 Eylül 2014

Dolar güne 2.20 TL’nin üzerinde başladı

Dolar, faiz beklentilerinden dolayı güne 2.20 TL'nin üzerine çıkarak başladı.

Dolar, ABD merkez bankası Fed’in yapacağı faiz artırımına dair beklentiler konusundaki spekülasyonla değer kazanırken, dolar/TL güne yeniden 2.20’nin üzerine çıkarak başladı.
 
Fed’in gelecek haftaki toplantısı öncesi sıkılaştırma yanlısı açıklamalar gelebileceği söylentisi, Hazine tahvili getirilerinin yükselmesine ve doların da değer kazanmasına neden olurken, iç gündemin zayıf olması nedeniyle bankacılar bugün küresel piyasaların yakından izleneceğini belirttiler.
 
Fed’in 17 Eylül’deki toplantısından faiz oranlarının piyasanın öngördüğünden daha erken artırabileceğine yönelik bir işaret gelip gelmeyeceği bankacılara göre kısa vadede küresel piyasalarda yön belirleyen en önemli etken olacak.
 
Bugün iç piyasada açıklanacak veri bulunmazken, dış piyasada TSİ 1200’da Temmuz ayı euro bölgesi sanayi üretimi, 1530’da Ağustos ayı ABD çekirdek ve perakende satışlar izlenecek.
 
Piyasada Fed kararına ilişkin ipucu verebilecek olması nedeniyle ABD verileri yakından izlenecek.
 
Hafta başında 2.17’nin altında olan dolar/TL hafta içinde en yüksek ise 2.2132 seviyesinden işlem gördü. Dün Temmuz ayında beklentilerden önemli bir sapma göstermemesi ile gerileyen dolar/TL günü 2.1970’li seviyelerden tamamlamıştı. Kur bu sabah ise güne TSİ 0855’te 2.2085/2.2094 seviyesinden başlarken sepet bazında TL aynı saatte 2.5313/2.5325 seviyesindeydi.
 
Dün kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ve Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Erdem Başçı’nın piyasada yön belirleyecek yeni bir mesaj vermemesinin de etkisiyle piyasada dar bantta bir seyir izlenmişti.
 
Cari açık iç talepte yavaşlama, dış ticaret açığındaki azalma ve altın ticaretinde ithalatın azalmaya devam etmesi ile düşüşünü sürdürerek, ilk yedi ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 azalışla 26.77 milyar dolara geriledi.
 
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu yılın başındaki politika düzenlemelerinin başarısına karşın, Türkiye ekonomisinde yeniden dengelenme sürecinin yılın geri kalanında daha güç hale gelebileceğini açıkladı.
 
TCMB Başkanı Erdem Başçı ise cari açığın GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 5’li seviyelerde gerçekleşme ihtimali olduğunu, enflasyon ve büyümenin ise ancak gelecek yıl yüzde 5’e yaklaşabileceğini söyledi. Simetrik koridor sözünün geleceğe ilişkin mesaj vermediğini belirten ve gıda enflasyonunun yüzde 9 olan yıl sonu hedefine gerilemesini “düşük ihtimal” sözleriyle nitelendiren Başçı, zorunlu karşılıklara telafi faizi ödenmesi çalışmalarının ise Kasım’da duyurulabileceğini söyledi.
 
Öte yandan tahvil-bono piyasasında ise 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9,09 bileşik seviyesinden gerçekleşirken son işlem yüzde 9.11 oldu.
 
İki yıllık gösterge olan 13 Temmuz 2016 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.02 bileşik seviyesinden gerçekleşirken son işlem yüzde 8.99 oldu.

İlginizi Çekebilir

Cari açık Mart’ta beklentinin altında gerçekleşti

Türkiye’nin cari işlemler hesabı martta 589 milyon dolar açık verdi, beklenti cari a…