Anasayfa Güncel Haberler Dolar Fed toplantısı öncesi yükseldi
Güncel Haberler - PİYASALAR - 20 Mart 2019

Dolar Fed toplantısı öncesi yükseldi

Dolar, traderlarının Çarşamba günkü Fed toplantısından çıkabilecek olası güvercin sonucun zaten fiyatlandığını düşünmeleri ile birlikte son dört günde ilk kez yükseldi.

ABD para biriminin G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi TSİ 09:00’da yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Fed’in bugün sonuçlanacak toplantısının açıklaması TSİ 21:00’de yapılacak ve Fed Başkanı Jerome Powell 21:30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Singapur’da NatWest Markets makro stratejisti Mansoor Mohi-uddin, “Dolar, güvercin tonlu geçmesi beklenen Fed toplantısının büyük ölçüde fiyatlanmış görünmesi ile birlikte istikrar kazanmaya başladı ve bu durum, ABD dolarının aralarında Avustralya doları ve Japon yeninin de bulunduğu Asya Pasifik bölgesinin önemli paraları karşısında güçlenmesine neden oldu” dedi.

Öte yandan, dolardaki güçlenme, bazı ABD’li müzakerecilerin Çin’in ticaret görüşmelerinde Amerika’nın taleplerinden geri adım attığı yolundaki endişelerini dile getirmesi ile sınırlı kaldı.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, geçen hafta yüzde 2.58 ile iki ayın en düşük seviyesini gördükten sonra fazla değişmeyerek yüzde 2.61 seviyesinde kaldı.

Tokyo’da  Shinkin Asset Management baş piyasa analisti Jun Kato, “Doların ABD 10 yıl vadeli tahvil faizinin yüzde 2.60 civarında dalgalanmasına karşın güçlü olması, gücünün yalnızca göreceli olduğunu işaret ediyor,” dedi ve “Dolar, yatırımcıların ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin iyimser görüşlerini tekrar gözden geçirmeleri ile birlikte aşağı yöne duyarlı” şeklinde görüş bildirdi.

Fed’in bugünkü toplantısında faiz değişikliğine gitmemesi, ancak Aralık ayındaki 2019 yılı için 2 faiz artırımı öngörüsünü bir artırıma düşürmesi bekleniyor.

 

İlginizi Çekebilir

OYAK 18 yıl Sonra Akaryakıt Sektörüne Geri Dönüyor

 Türkiye’deki en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye)…