Anasayfa Güncel Haberler Dolar 5,75 Seviyesine Geriledi
Güncel Haberler - 11 Eylül 2019

Dolar 5,75 Seviyesine Geriledi

Geçtiğimiz çarşamba gününden bu yana aralıksız olarak yükselişini sürdüren Dolar/TL, 5,80 sınırına kadar yükseldikten sonra günün ikinci yarısında düşüşe geçti ve 5,75’e kadar çekildi.

Geçtiğimiz hafta 5,65 lira seviyelerine kadar gerileyen dolar/TL kuru, günün ilk bölümünde 5 gündür devam eden yükselişi sürdürdü. Sabah saatlerinde 5,80 seviyelerine yaklaşan dolar, öğleden sonra düşüşe geçti ve 5,75’e kadar çekildi. 

Saat 15.15 itibarıyla Kapalıçarşı’da 1 Dolar 5,7550 liradan el değiştirirken Euro/TL ise 6,3350 liradan alıcı buluyor.  Aynı dakikalarda Sterlin/TL 7,1075 liradan satılıyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 5,7790 lira, Euronun satış fiyatı ise 6,3800 lira olmuştu.

ECB’den faiz indirimi bekleniyor

Dolar, yatırımcıların temkinli de olsa riskli varlıklara yönelmesinden destek bularak değerini korurken, yen değer kaybetti. Ancak kurlar başlıca merkez bankalarının toplantıları öncesinde dar aralıkta işlem gördü.

Yatırımcıların dikkati Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantısına çevrildi. ECB’nin bu toplantıda faizleri düşürmesi bekleniyor. ECB, Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın gelecek haftaki faiz kararları öncesinde küresel risk iştahının yönünü belirleyebilir.

İngiltere’den Hong Kong’a kadar piyasaları sarsan siyasi krizlerin yatışması güvenli liman varlıklara olan talebi azaltarak piyasalarda temkinli bir risk iştahının şimdilik hakim olmasını sağladı.

Kaynak: Dünya

İlginizi Çekebilir

IMF Küresel Büyüme Tahminlerini Düşürdü

IMF, Küresel Ekonomik Görünüm güncelleme raporunda, küresel ekonomik büyümenin 2019 için y…