Anasayfa Dijital Yatırımlara Devam Edecek
30 Ekim 2019

Dijital Yatırımlara Devam Edecek

Dünya genelinde bilişsel ve yapay zeka sistemlerine yapılacak yatırımların 2021 yılına kadar 52,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünyadaki milyonlarca işletmeye dijital dönüşüm getirmek için yatırımlarına devam eden Alibaba Group, Alibaba.com olarak Türkiye’de her yıl yüzde 20 oranında büyüme kaydederek, katma değeri yüksek yeni ürünler ve özellikler geliştirmeye  devam ediyor. BEGÜM NUR ALKIŞ

Yapay Zeka, bilişsel programlama ve makine öğrenimi çalışmaları dünya genelinde uygulama alanlarını genişletip, geliştirerek yaygınlaşmaya devam ediyor. E-ticaret kavramının ilk kez 1970’lerin sonunda Baxter Healthcare isimli ilaç firması ile telefon tabanlı modem kullanılarak ortaya çıktığı söyleniyor. Bugün dünyanın lider e-ticaret şirketleri; sahte ürün yorumlarının tespit edilmesi, personel planlaması, akıllı asistanlar, ürün ve içerik önerileri, dinamik fiyatlandırma gibi alanlarda büyük veri ve bilişsel teknolojilerden faydalanıyor. KPMG’nin “Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması”na göre, bilişsel ve yapay zeka sistemlerine yapılacak yatırımların dünya genelinde 2021 yılına kadar 52,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Haziran 2019’da biten mali çeyrek sonuçlarını açıklayan Alibaba Group ile ilgili Alibaba Group İcra Kurulu Başkanı Daniel Zhang, “Temel ticaret işimizden gelen güçlü nakit akışı sayesinde, teknolojiye yatırım yapmaya ve dünyadaki milyonlarca işletmeye dijital dönüşüm getirmeye devam edeceğiz” diyor. Haziran 2019’da biten mali çeyrek sonuçlarına göre, Alibaba Group’un geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak, 16,7 milyar dolar oldu. Bulut geliri ise yıllık bazda yüzde 66 artışla 1,1 milyar dolar seviyesine yükseldi. Alibaba Group ayrıca Alibaba Cloud ile güvenlik, veri zekası, yapay zeka ve bulut bilişim üzerinden sunulan temel ürünler ve özellikler dahil olmak üzere 300’den fazla yeni ürün ve özelliği lanse etti.

Pazardaki konumunu genişletip, yetenek ve teknoloji altyapısına yatırımları artırarak katma değeri yüksek yeni ürünler ve özellikler geliştirmeye devam edecek Alibaba Group, Alibaba.com ile 200’den fazla bölgede, 40’tan fazla ana kategorisi ve 2 milyondan fazla sanal mağazasıyla uluslararası ticarete destek oluyor. Alibaba.com’un sahip olduğu en değerli şeylerden birinin büyük veri olduğunu söyleyen Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, büyük veri sayesinde dünya ticaretinin nabzını tuttuklarını sözlerine ekliyor. Geleceğimizi veri şekillendirirken, özellikle veri üretmek ve veri toplamak artık yerini veriyi işleyerek, anlamlı ve yararlı iş sonuçları çıkarmaya bırakıyor. Alibaba.com’da ücretli üye olan KOBİ’ler; ürünün dünyadaki ve Türkiye’deki durumu, talebin nereden geldiği ve ortalama ne fiyattan verildiği gibi konularda sektörlerinin dinamikleri hakkında fikir sahibi olabiliyor.

Alibaba.com, Avrupa’nın ikinci büyük pazarı konumunda olduğu Türkiye pazarındaki operasyonlarına 2008 yılında başladı. Alibaba.com, Avrupa genelinde İngiltere’den sonra ikinci en yüksek üye sayısına sahip olan Türkiye’de her yıl yüzde 20 oranında büyüme kaydediyor. Türkiye’nin büyüme potansiyeli taşıyan ve girişim için elverişli ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Erpolat, “Alibaba.com Türkiye olarak 4 milyona yakın aktif kullanıcı sayımız bulunuyor. Kuruluş amacımız, KOBİ’leri dünyaya açarak globalleştirmek” diyor. Alibaba.com’un Türkiye gelecek planları ile ilgili bilgi de veren Erpolat, önümüzdeki yıl çalışmalarının KOBİ’lerin performanslarını artırmaya yönelik olarak ağırlıklı kalite tarafında olacağına dikkat çekiyor. Üyelerin dünya standartlarında profillere sahip olmaları için katma değerli servisler getirilmesi planlanıyor.

Alibaba.com ayrıca Türkiye’deki iş ortağı TradeFive ile birlikte, Türkiye’nin “Elektronik Dış Ticaret Uzmanları”nı yetiştirmek üzere Bahçeşehir Üniversitesi ile e-ticaret eğitimi iş birliği gerçekleştirdi. Katılımcılar 42 saatlik programın sonrasında Alibaba.com’da aktif olan hesaplar üzerinde uygulama eğitimlerini tamamlıyor ve sertifika alıyor. Erpolat, “KOBİ’lerimizi desteklerken aynı zamanda e-ticaret alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilere de destek sunmaya devam ediyoruz” diyor. Alibaba.com’un Yeditepe Üniversitesi’yle e-ticaret eğitimi alanında bir iş birliği de bulunuyor. Proje kapsamında Yeditepe Üniversitesi’nden başvuran ve seçilen öğrenciler, e-ticaret alanında kendilerini geliştirirken, Alibaba.com üzerinde staj yapma imkanı buluyor.

İlginizi Çekebilir

SpaceX’in Uzay Mekiği Başarıyla Fırlatıldı

Uzay yolculuğu açısından tarihi bir an. Elon Musk’un SpaceX şirketinin 2 Amerikalı a…