Anasayfa LIFESTYLE Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne Nejat Birecik atandı
LIFESTYLE - 23 Ekim 2014

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne Nejat Birecik atandı

Oyuncu ve yönetmen Nejat Birecik, istifa eden Mustafa Kurt'un yerine DT Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü görevine oyuncu ve yönetmen Nejat Birecik atandı.
 
DT’den yapılan yazılı açıklamada, vekaleten yürüttüğü Genel Müdürlük görevinden istifa eden Mustafa Kurt’tan boşalan makama Nejat Birecik’in getirildiği bildirildi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmen Yardımcılığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerini yerine getiren Birecik’in, bugüne kadar TRT Kültür-Sanat Başdanışmanlığı görevini sürdürdüğü belirtildi.
 
Birecik’in özgeçmişi ise şöyle:
 
Nejat Birecik 1963’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı’ndan 1990 yılında mezun oldu. Dormen Tiyatrosu, Tiyatro Stüdyosu gibi özel tiyatrolarda çalışan Birecik, 2003-2007 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmen Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yerine getirdi. 2007-2009 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini vekaleten yürüten sanatçı, 2009-2012 yılları arasında ise aynı görevi asaleten sürdürdü. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejist Müşavir görevini Genel Sanat Yönetmeni kadrosuyla sürdüren sanatçı, son olarak TRT Kültür Başdanışmanı görevini yerine getirmekteydi.
 
Ödenekli tiyatrolardaki idari görevlerinin dışında pek çok televizyon dizisi ve sinema filmi çalışmaları da bulunan sanatçı; 2008 yılında Memed Meşa Selimoviç’in eseri ‘Derviş ve Ölüm’ ile iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye koyduğu ‘Rita’ isimli oyunla 2008 yılında ‘Direklerarası En İyi Reji Ödülü’ne layık görülen Birecik, pek çok atölye çalışmasına da katıldı. Evli ve 1 kız çocuğu babası olan Nejat Birecik, çok yönlü bir sanatçı olarak tanınıyor.

İlginizi Çekebilir

“Tüm İş Süreçlerimizi Yenilikçi Bir Bakış Açısıyla Değerlendiriyoruz”

Fortune Agile Dönüşüm Hikayeleri yuvarlak masa toplantısına katılan Tüpraş İnsan Kaynaklar…