Anasayfa İŞ DÜNYASI Deutsche Bank: ‘Dolara Olan Küresel Talep Azalabilir’
İŞ DÜNYASI - 3 hafta önce

Deutsche Bank: ‘Dolara Olan Küresel Talep Azalabilir’

ANAHİD HAZARYAN

Deutsche Bank yetkilileri, dünyada koronavirüs vakalarında ikinci bir dalga olasılığının yarattığı endişenin para piyasalarını “çoklu ters akıntılarla” karşı karşıya bıraktığını kaydediyorlar.

Analistlere göre, halen yatırımcılar için en büyük soru ise bu gergin ortamda ABD dolarının risklere karşı “güvenilir liman” olmayı sürdürüp sürdürmeyeceğiyle ilgili.

Deutsche Bank yetkililerine göre, vakaların dada da artması doların gelişmiş ülkelerdeki finansal varlıklara ve muhtemelen Çin yuanına karşı daha da kan kaybetmesine yol açabilir.

Analistlerin yorumları, ABD’de hafta sonunda korona vaka sayılarının ciddi oranda yeniden artış kaydetmesinin ardından geldi. Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre, ABD’de cuma ve cumartesi günleri 30 bini aşkın yeni vaka eklenerek 1 Mayıs’tan beri günlük en yüksek toplam vaka sayısına imza attı.

Öte yandan, Çin’in başkenti Pekin’de de yeniden birkaç enfeksiyon vakasının görülmesi virüsün canlanabileceği endişelerine yol açtı.

Yatırımcılar mart ayından beri gelişmiş 10 ülke arasında doları diğer para birimlerine yeğliyorlardı. Bunun nedeni kısmen, iş dünyasının durmasıyla “acil durum dolar talebi”nin canlanmasıydı. Doların rezerv para birimi olması bu rağbete yol açmıştı.

Ancak Deutsche Bank’a göre, ABD’nin pandemiden çıkış stratejisinin yetersizliği bu durumu tersine çeviriyor.

Çin yuanıyla ilgili olarak ise banka analistleri, Çin para biriminin para piyasalarında çok daha olumlu bir pozisyon sergilediğini kaydettiler.

Çin aşamalı olarak finans piyasalarını dünyaya açtığı, çeşitli endekslere dahil olduğu ve yuan bazlı finansal varlıkları daha fazla dolaşıma soktuğundan, stratejistlere göre, yuan yatırımcı portföyleri açısından gittikçe daha cazip hale geliyor. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Google’dan, Hintli Jio Platformu’na Dev Yatırım

1.5 milyara doğru giden nüfusuyla çok önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Hindist…