Anasayfa TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin’den geri adım atmak yok
TÜRKİYE - 22 Ocak 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin’den geri adım atmak yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Afrin'den geri adım atmak yok. Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, mutabakatımız var.' dedi.

Erdoğan, Ankara Sanayi Odasının bir gelenek haline getirdiği törende katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ödül alan 54 şirketi ve yöneticilerini tebrik etti.

Türkiye’nin bir istikrar ve istikbal davası olduğuna işaret eden Erdoğan, “Bu davada hudutlarımızın güvenliği ne kadar önemliyse, ekonomimizin güçlenmesi, gelişmesi de o derece ehemmiyete sahiptir. Çünkü güçlü bir ekonomik zemine oturmayan özgürlük mücadelelerinin kalıcı zaferlere ulaşma imkanı da yoktur.” diye konuştu.
Erdoğan, bugün kahraman güvenlik güçlerinin sınırların içinde ve dışında yakın tarihin en büyük mücadelelerinden birini yürüttüğünü belirterek, bir yandan bölücü terör örgütüyle diğer yandan FETÖ ihanet çetesiyle, irili ufaklı daha pek çok terör oluşumuyla mücadelenin devam ettiğini söyledi. 

Türkiye sınırları boyunca oluşturulmak istenen, milli birliği ve toprak bütünlüğünü tehdit eden terör koridoruna ilk hançeri Fırat Kalkanı Harekatı’yla vurduklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bazı yazar çizerler, özellikle bizim bu operasyonlarımızı ‘Kürtlere karşı yapılmış operasyonlar’ olarak ilan edip hedeften saptırma gayreti içine giriyorlar. Şunu çok açık, net söylüyorum, bizim Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz yoktur ve olay Kürt koridoru meselesi de değildir. Olay terör koridorunu bizim yok etme meselesidir. Böyle bir anlayışı, böyle bir yazıyı yazan da eğer kalkıp gerçekten bu ülkede az çok mürekkep yalamış, hele hele askerin içinde de görev almış birileri olursa bu bizi ciddi manada üzer. Dolayısıyla Kürt koridoru nedir, terör koridoru nedir, bunu ben burada anlatacak değilim. Bunu kendilerinin anlaması lazım. 

Şu anda Suriye’nin kuzeyinde bize karşı yönelmiş kaç yıldır devam eden tacizler var. İşte bugün Hatay’da enerji santralimizin olduğu yere attıkları havanla bir şehidimiz var. Tabii ki böyle bir mücadele içinde şehidimiz de gazilerimiz de olacak. Bu karşılıksız da kalmayacak. Bunun bedelini çok çok ağır ödüyorlar, ödeyecekler. Ama biz bu yoldan geri duramayız. Bu konudaki kararlılığımız ortadadır.”

“Afrin’den geri adım atmak yok”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin hallolacaktır” dediklerini anımsatarak, şöyle devam etti:
“Afrin’den geri adım atmak yok. Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, mutabakatımız var.Diğer koalisyon güçleriyle de konuştuk. Amerika’yla da konuştuk. Ama biz Amerika’yı bir şeye ikna edemedik. Neydi o? Biz kendilerine dedik ki ‘Siz DEAŞ terör örgütü ile mücadeleyi niçin bir terör örgütüyle yapıyorsunuz? Niçin PYD, YPG, PKK gibi terör örgütüyle yapıyorsunuz? Gelin bunu stratejik ortağınız olan Türkiye’yle beraber yapın. Beraber yapalım, biz buna varız. Onları bir kenara koyalım, terörü güçlendirmeyelim.’ Dediler ki ‘bizim generallerimiz bize, Türkiye’nin bu işe tahsis ettiği ekip veya ordu yeterli değil.’ Dedim ki, ‘Bakın yanlış söylüyorsunuz, sizin generalleriniz size yanlış söylüyor.'” 

“Siz yolunuza, biz yolumuza”
Bunları ikili görüşmede de heyetler arası görüşmede de ABD Başkanı Donald Trump’a söylediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat dinlemediler. ‘Siz bilirsiniz.’ dedik. Siz yolunuza, biz yolumuza.” dedi.
Amerika’nın bu bölgeye zırhlı taşıyıcılardan mühimmata varıncaya kadar 5 bin tır silah getirdiğine dikkati çeken Erdoğan, bütün bunların terör örgütlerine dağıtıldığını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Suriye’nin kuzeyinde Amerika’nın 20 üssü olduğunu ifade ederek, bunları Türk halkının bilmesi gerektiğini söyledi. 

Kimsenin “Bizim haberimiz yoktu, bilmiyorduk” deme lüksünün olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Şu anda 2 bin kadar kargo uçağıyla ayrıca bu bölgeye silah taşımıştır. Bütün bunlar söylendiği zaman bir de bize maalesef doğru konuşmuyorlar. Bunların hepsini biz biliyoruz. Bize bu noktada hiç olmazsa dürüst davranın. Şu ana kadar, bu dürüstlüğü göremedik. Biz de Rusya’yla yaptığımız görüşme çerçevesinde şu anda yolumuza devam ediyoruz. Afrin’de Mehmetimiz, Mehmetçiğimiz görevini ifa ediyor, ifa etmeye de devam edecek.” diye konuştu.

“Türkiye’yi eleştirenlerin hiçbirinin derdi, Suriye halkı değil”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’nin bu operasyonlardaki temel amacı, milli güvenliğin yanında, Suriye’nin toprak bütünlüğüyle Suriye halkının can ve mal emniyetine de katkıda bulunmaktır.

Yaptığı meşru operasyonlar sebebiyle Türkiye’yi eleştirenlerin hiçbirinin derdi, Suriye halkının sıkıntılarının çözümü ve geleceği değildir.

Çok yakında görülecektir ki terör örgütünün baskısı ortadan kalktığında, bize en büyük teşekkür Afrin’deki Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimizden gelecektir.”

“Afganistan’da sizin süreniz belli oldu mu, Irak’ta bitti mi bu süre”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin operasyonu tıpkı Fırat Kalkanı gibi, hedeflerine ulaştığında sona erecektir. Bazıları diyor ki, bunu diyen de enteresan, Amerika, ‘Süre belli olmalı, fazla uzun olmamalı’. Peki o zaman ben de Amerika’ya soruyorum, Afganistan’da sizin süreniz belli oldu mu, ne zaman bitecek o? Biz iktidara gelmeden önce siz Irak’a girdiniz. Irak’ta bitti mi bu süre hala Irak’tasınız.” diye konuştu.

Erdoğan, “Ne zaman iş biterse, bizim orada durmaya da zaten merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için de birilerinden icazet almak gibi bir derdimiz de yok.”  dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dün Reyhanlı’yı hedef alan roketlerin, yarın hangi Avrupa veya Amerikan şehrini vuracağını kimse bilmez. Terörün karakteri böyledir. Biz, Allah’ın izni ve milletimizin ferasetiyle, bu terör dalgasının da üstesinden geliriz.” diye konuştu.

Ekonomideki büyüme
Erdoğan, ekonomideki büyümeye ilişkin, şunları söyledi:
“Büyüme açıklandı, 11,1. Dünyada bir numara neresi? Türkiye. Ne oldu? Hani kredi derecelendirme kuruluşları? Özür dilediler mi? Yok. Bunlarda yüz yok ki özür dilesinler.

Dünya gündeminde ilk sırada yer alan tarihi bir operasyonu başarıyla yürütürken bunun ekonomimize en küçük olumsuz yansıması olmayacaktır.”

İlginizi Çekebilir

Swiss Days’in Gündemi Yapay Zeka Oldu

Swiss Business Hub Turkey (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Ch…