Anasayfa Ersan Çıplak Yazıları Covid-19 Kiti Üreticilerine Destek

Covid-19 Kiti Üreticilerine Destek

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Covid-19 kiti üreticilerine alt yapısını açıyor. İleri malzemeler, nano biyoteknoloji, nano tıp, nano elektronik… Bu ve benzeri alanlarda yüksek teknolojiye sahip olan merkez, önemli fırsatlar sağlayabilir.

SABANCI Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan “#corbadatuzunolsun hashtag’i ile COVID-19 TR Yetkinlik Haritası”nı oluşturmak için bir çağrı başlattık” diyor. Bu sayede ulusal düzlemde; mevcut ürün, teknoloji ve hizmetleri ile katkıda bulunmak isteyen kurumlar ve ekiplere open-source denilen açık kaynaklı bir platform üzerinden bir koordinasyon, iletişim yapısı kuruluyor. Sukan, bu platformu COVİD-19 ile mücadelede yeni projeler ve işbirlikleri için bütün resmi görebilmek amacıyla kurduklarını söylüyor.

MÜCADELEYE GÜÇLÜ DESTEK

COVID-19 mücadelesinde aktif rol alan kit geliştiriciler bu platforma ek olarak, antikor-biyolojik ajan üreten firmalar veya kamu kuruluşları ile temasa geçilerek SUNUM altyapısından da yararlanmalarına olanak sağlanması hedefleniyor. Herkesi real-time, crowd-sourcing yaklaşımı ile mevcut bilgi, beceri ve altyapısını; ürün, teknoloji ve hizmetlerini bu open-source platformda paylaşmaya davet ettiklerini belirten Sukan, “Bu girişim, COVİD-19 ile mücadelede yeni projeler ve işbirlikleri için önemli fırsatlar sağlayacak. “İçinde bulunduğumuz dönem, ortak bir hedefe doğru güçlerimizi birleştirerek bir nevi “Kuvayı Milliye” ruhu ile bu toplumsal düşmana karşı mücadele verme zamanı. O nedenle herkesin sahip olduğu bilgi ve fiziksel kaynakları seferber etmesi gerekiyor. Mücadelede geç kalınmasının bedeli hem sosyal hem de ekonomik olarak çok büyük olacak” diyor.

İLERİ TEKNOLOJİK ALTYAPI

In-vitro tanı kitleri konusunda profesyonel bir kurguya, bilgi birikimi ve alt yapıya sahip olan SUNUM, halihazırda değerlendirme aşamasında olan NANOSIS projesi kapsamında, “Sağlık için takip ve tanıya yönelik hızlı, ekonomik ve özgün nanoteknolojik bileşen, ürün ve sistemlerinin geliştirilmesi” teması ile enfeksiyon hastalıklarının basit, hızlı ve ekonomik tanısı odağında çalışmalar planlıyor. Bu kapsamda 24 stratejik ortak ile birlikte tanı kitleri, biyosensörler ve evde sağlık kavramları gibi önleyici tıp çalışmaları ve sağlığı olumsuz etkileyen ajanların moleküler yöntemlerle saptanmasına yönelik ihtiyaçları göz önünde bulundurarak bir sanal işbirliği platformu kurgulandı.

NANOSIS projesi kapsamında kanser tanısı için düşünülen in-vitro kitlerinin Covid-19 tanı kitlerine dönüştürülebileceğini vurgulayan SUNUM yetkilileri, fiziko-kimyasal-biyolojik analizlerini yapmak, üretimlerini gerçekleştirmek için gereken cihazlara sahip olmayan kurum ve kuruluşlara alt yapısını açarak kendilerini işbirliğine davet ediyor. T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Sabancı Vakfı ortak yatırımı ile 2011 yılında kurulan SUNUM’da; ileri malzemeler, nano biyoteknoloji, nano tıp, nano elektronik, nano optik, mikro-nano-akışkanlar, mikronano- elektro mekanik sistemler, yenilenebilir enerji sistemleri, üçboyutlu baskı, biyosensörler ve biyomedikal uygulamalar, gıda güvenliği ve kablosuz geniş bant iletişim teknolojileri gibi alanlarda disiplinler arası araştırmalar yapılıyor.

İlginizi Çekebilir

Planet, 3C Payment’i Satın Aldı

Dijital Tax Free, Ödeme Sistemleri, İstihbarat ve Danışmanlık hizmetlerini tek çatı altınd…