Anasayfa Güncel Haberler Çin’ile Ticaret Sorunu Devam Ediyor
Güncel Haberler - 30 Temmuz 2019

Çin’ile Ticaret Sorunu Devam Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i ABD tarım ürünlerini satın almamakla itham etti.

ABD Başkanı Donald Trump, her iki ülkenin Çin’in Şanghay kentinde görüşmelere yeniden başladığı bir ortamda, Çin’i ABD tarım ürünlerini satın alma konusunda isteksiz davranmakla itham etti ve bu ülkenin ABD’yi “kazıklamaya” devam ettiğini kaydetti.

Trump, sosyal paylaşım platformu Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, “Çin çok kötü davranıyor, son 27 yılın en kötüsü. ABD ürünlerini satın alacakları varsayılıyordu, bunu yaptıklarına ilişkin bir işaret yok” dedi ve “Bu Çin ile sorun teşkil ediyor. Sonuca ulaşmıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Bu açıklamaların ardından, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları seansın en düşük seviyelerini test etti.

Aralarında ABD hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in bulunduğu ABD heyeti, Çinli mevkidaşları ile ticaret görüşmelerini tekrar başlatmak için Çin’e gitti.

Bu görüşmelerden bir çözüm çıkması beklenmiyor. Her iki taraf da, müzakerelerin çöktüğü iki ay öncesinin çok uzağındalar ve her iki ülke de diğerin anlaşmaya varmaya yönelik çabaları yolundan çıkarmakla itham ediyor. Çin görüşmelerde uzlaşma  için bastırıyor ve devlet medyası bu hafta ABD’nin de adım atması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

ABD Ekonomisi 4’üncü Çeyrekte Yüzde 2,1 Büyüdü

ABD ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,1 büyüyerek, beklenti paralelinde bir pe…