Anasayfa “Çin’e Yönelik Söylem Boş Tehdit”
6 Ağustos 2019

“Çin’e Yönelik Söylem Boş Tehdit”

Yale Üniversitesi’nden Stephen Roach ABD’nin gümrük vergileri ya da başka yaptırımlar uygulaması halinde, Çin’in karşılığının çok daha sert olacağına dikkat çekti. Stephen Roach’a göre, ABD’nin Çin’i “para birimi manipülatörü” olarak suçlaması boş bir tehditten ibaret.

ABD’nin Çin’e yönelik başlattığı ticaret savaşlarında, Trump yönetiminin en son Çin’in 300 milyar dolarlık ürün ihracatına yeni gümrük vergileri uygulama kararı üzerine Çin sert bir hamlede bulunarak yuanı devalüe etti ve psikolojik sınır olan 7’nin üzerine çekti. Halen 1 ABD doları 7,05 yuan civarında.  Pekin yönetimi 2008 yılındaki küresel ekonomik krizden beri ilk kez para birimiyle ilgili bu derece sert bir hamlede bulundu. Çin yönetimi ayrıca ABD’den tarım ürünleri ithalatını da durdurdu.

Öte yandan, Trump ise yuanı devalüe eden Pekin yönetimini para birimi manipülatörü olmakla suçladı.

ABD Hazine Bakanlığı bunun üzerine IMF’yle işbirliği yaparak, Çin’in “haksız rekabet avantajı”nı ortadan kaldırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Ancak Roach’a göre bu formül gerçekçi değil. Zira “IMF olan biteni değerlendirirken Washington’un politik bakış açısından çok analitik ve objektif bir yaklaşım benimsemeyi tercih eder.”

Stratejistler Beyaz Saray’da geçen ay, doların değerinin düşürülmesi için piyasalara müdahale edilmesi seçeneğinin tartışıldığını belirtiyorlar.

Yale’den ekonomi uzmanına göre, diğer ülkelerin yuana karşı ABD’nin mücadelesine katılmamaları halinde bu planın da gerçekleşme ihtimali yok.  Ayrıca halihazırda diğer ülkelerin Çin’e karşı böyle bir para birimi savaşının içine girerek ABD’yle koalisyon oluşturmaları da olası gözükmüyor. (KAYNAK: cnbc&fortune.com)

İlginizi Çekebilir

Fortune 500 Türkiye Gala Gecesi ve Ödül Töreni

Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması “Fortune 500 Türkiye Gala Gecesi ve Ödül Tör…