Anasayfa TEKNOLOJİ Çin’den yerli cep telefonu üreticilerini sevindirecek karar
TEKNOLOJİ - 9 Temmuz 2014

Çin’den yerli cep telefonu üreticilerini sevindirecek karar

Üç büyük operatörünün bazı cep telefonları için reklam ve sübvansiyonu kısmalarını isteyen Çin hükümeti, yerli üreticilerini koruyor.

Çin hükümetinin ülkenin önde gelen üç operatöründen belirli ürünlerdeki pazarlama harcamaları ve sübvansiyonları kısmasını istedi. Beijng News, Devlete Ait Varlıkları Takip ve İdare Komisyonu’nun (State-owned Assets Supervision and Administration Commission-SASAC) ülkenin önde gelen mobil telekomünikasyon operatörleri China Mobile, China Unicom ve China Telecom’a bildirimde bulunduğunu aktardı.

Farklı rakamlar verilse de, üç yıllık planla talep edilen kesintinin 6,4 milyar doları bulabileceği ve özellikle pazarın üst segmentindeki Apple ve Samsung ürünlerini etkileyeceği belirtiliyor. Çin hükümetinin hareketinin, aralarında Lenovo’nun da bulunduğu Çinli cep telefonu üreticilerinin iç pazarda güçlenmesini sağlaması beleniyor.

IBM’in PC bölümünü satın almasının ardından global bilgisayar pazarında liderliği ele geçiren Lenovo’nun, Motorola Mobility’yi Google’dan satın almasının ardından benzer bir başarıyı cep telefonu tarafında da gerçekleştirmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart al…