Anasayfa TÜRKİYE CHP’den YSK’ya iptal başvurusu
TÜRKİYE - 8 Mayıs 2019

CHP’den YSK’ya iptal başvurusu

CHP, İstanbul’un 39 ilçedeki yerel seçimlerin ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinin iptali için YSK’ya başvuru yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yenilenmesine karar verilen İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yanı sıra 31 Mart’ta İstanbul’un 39 ilçesinde gerçekleştirilen tüm seçimlerin ve 24 Haziran genel seçimlerinin iptali için YSK’ya başvurdu. İptal istemini içeren başvuru CHP tarafından YSK’ya sunuldu. 

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul’daki seçimlerin tamamının iptal edilmesi için YSK’ya bugün başvuruda bulunacaklarını söylemişti. 

Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı 31 Mart İstanbul seçim sonuçlarına AKP ve MHP’nin itirazının ardından, YSK sandık kurullarının kanuna aykırı oluşturulduğu gerekçesiyle seçimin iptali ve yenilenmesine Pazartesi günü karar verdi. 

İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararına karşın bu karar alınırken gerekçe gösterilen sandık kurulları, aynı zamanda ilçe belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, muhtarlık seçimlerine ilişkin seçimin yapılmasını ve sayımını da gerçekleştirdi. 

Siyasiler aynı kurullarca gerçekleştirilen seçimlerin birinin iptal edilip bir diğerinin iptal edilmemesi nedeniyle YSK’nın kararını eleştiriyor. Öte yandan CHP YSK’ya 24 Haziran genel seçimlerinin ve 
cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iptaline yönelik de başvuru yaptı. CHP’li yetkililer 24 Haziran’da da sandık kurullarının İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin iptaline gerekçe 
gösterilen şekilde oluşturulduğunu belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…