Anasayfa TÜRKİYE Cari denge 1.8 milyar dolar fazla verdi
TÜRKİYE - 12 Kasım 2018

Cari denge 1.8 milyar dolar fazla verdi

Eylül ayında 2 milyar dolar fazla vermesi beklenen cari denge, 1.8 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık açık 46.1 milyar dolar düzeyinde.

    Bir önceki yılın Eylül ayında 4 milyar 441 milyon ABD doları açık  veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 1,83 milyar ABD  doları fazla verdi
    Foreks anketinde analistlerin cari fazla beklentisi 2,0 milyar dolar sevieysinde bulunuyordu.
    Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, on  iki aylık cari işlemler açığı 46 milyar 58 milyon ABD dolarına geriledi.
    Açıklamada şu bilgiler verildi:
    “Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın 
Eylül ayında 588  milyon ABD doları açık vermişken, bu ayda 5.075  milyon ABD doları fazla vermiştir.
    Bu ayda, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir  önceki yılın aynı ayına göre 5.899 milyon ABD doları azalarak 825  milyon ABD dolarına ve birincil gelir dengesi açığı 127 milyon ABD  doları azalarak 938 milyon ABD dolarına gerilemiştir.
    Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın  aynı ayına göre 358 milyon ABD doları artarak 3.491 milyon ABD doları  olarak gerçekleşmiştir. Bu gelişmede, seyahat kaleminden kaynaklanan  net gelirlerin 166 milyon ABD doları tutarında artarak 2.852 milyon 
ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.
    Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden  kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 141 milyon 
ABD doları azalarak 855 milyon ABD doları olmuştur.
    İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın  aynı ayına göre 113 milyon ABD doları azalarak 102 milyon ABD dolarına  gerilemiştir.

    Finans Hesabı
    Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın  aynı ayına göre 186 milyon ABD doları artarak 827 milyon ABD doları  olarak gerçekleşmiştir.
    Portföy yatırımları 904 milyon ABD doları tutarında net çıkış  kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı  yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma  senetleri piyasasında sırasıyla 71 milyon ABD doları ve 274 milyon ABD  doları net satış yaptığı görülmektedir.
    Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak,  bankalar 26 milyon ABD doları net borçlanma, diğer sektörler ise 47  milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.
    Diğer yatırımlarda 4.812 milyon ABD doları tutarında net çıkış  gerçekleşmiştir.
    Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı  muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.467 milyon ABD doları  net artış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 991 milyon 
ABD doları net azalış kaydetmiştir.
    Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel 
Hükümet sırasıyla 5.177 milyon ABD doları ve 321 milyon ABD doları net  geri ödeme gerçekleştirmişken, diğer sektörler 38 milyon ABD doları  net kullanım gerçekleştirmiştir.
    Resmi rezervlerde bu ayda 3.476 milyon ABD doları rezerv azalışı  gözlenmiştir.”

İlginizi Çekebilir

Cari açık Mart’ta beklentinin altında gerçekleşti

Türkiye’nin cari işlemler hesabı martta 589 milyon dolar açık verdi, beklenti cari a…