Anasayfa PİYASALAR Borsa İstanbul’da gong “Küresel Para Haftası” için çaldı
PİYASALAR - 12 Mart 2018

Borsa İstanbul’da gong “Küresel Para Haftası” için çaldı

Borsa İstanbul'da açılış gongu, bu yılki teması "Para işleri önemlidir" olarak belirlenen "Küresel Para Haftası" için çaldı.

Gong törenine Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Esen, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, FODER Başkan Yardımcısı Attila Köksal ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Esen, törenindeki konuşmasında, Küresel Para Haftası’nın çocuklara ve gençlere bilinçli yatırım, tasarruf etme, istihdam kazanma ve girişimci olma gibi konularda ilham vermeyi amaçladığını söyledi.
Bu kapsamda geçen sene dünya çapında 137 ülkede yaklaşık 8 milyon çocuk ve gence çeşitli etkinliklerle ulaşıldığını kaydeden Esen, “Borsa İstanbul olarak finansal okuryazarlığın geliştirilmesinin, tasarruf ve yatırım bilincinin artırılması, finansal istikrarın ve sermaye piyasalarımızın gelişimi açısından büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Her mecrada belirttiğimiz üzere ülkemizde sermaye piyasalarının gelişimi için büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Bilinçli yatırımcı tabanının daha fazla genişlemesi, sermaye piyasalarımızın gelişimine önemli katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.
Esen, yatırımcıların finansal ürünler ve kavramlar hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve finansal risk ve alternatifler arasında tercihte bulunabilecek farkındalığa sahip olmasının, finansal refahın korunması ve artırılmasında yasal düzenlemelerden daha fazla önem taşıdığını vurguladı.

50 ülkede gong töreni düzenlendi
Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Başkanı Özlem Denizmen de Küresel Para Haftası’nın kutlandığı 130 ülkenin 50’sinde gong töreni düzenlendiğini bildirdi.
5 yıldır Türkiye’de haftayı kutlamaya başladıklarını kaydeden Denizmen, “Bir haftada 15 bin gence ulaşmayı hedefliyoruz. Bu haftada parayı, yatırımı ve tasarrufu konuşuyoruz. Bu konularda gençlerin ufkunu nasıl açarız diye çalışıyoruz. Yatırım ve para harcama alışkanlıkları genç yaşta başlıyor.” ifadelerini kullandı.
Denizmen, “Son 5 yılda üyelerimizle beraber ekosistemimizde 1 milyondan fazla bireye eğitim ve seminerlerle ulaştık.” dedi.

İlginizi Çekebilir

BES’te Kategorilerine Göre En Fazla Kazandıran Fonlar

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları arasında kategorilere göre günlük en fazla kazand…