Anasayfa Güncel Haberler Borsa İstanbul enflasyon verisiyle toparlanıyor
Güncel Haberler - PİYASALAR - 3 Ocak 2019

Borsa İstanbul enflasyon verisiyle toparlanıyor

Borsa İstanbul güne yüzde 0.55 oranında düşüşle 88 bin 375 puandan başladı. Enflasyon verisinin açıklanması sonrası Borsa İstanbul’da bir miktar düşüş gerçekleşti

Borsa İstanbul yeni yılın ilk işlem gününde sert satışlara sahne oldu. Avrupa borsalarının satıcılı seyretmesi, döviz kurundaki sert yükseliş Borsa İstanbul’u negatif etkiledi.

Borsa İstanbul yeni güne yüzde 0.55 oranında düşüşle 88 bin 375 puandan başladı.

Piyasaların merakla beklediği yılın son enflasyon verisi açıklandı. Aralık ayında yüzde 0,34 azalması beklenen enflasyon yüzde 0,40 oranında düşüş yaşadı. Yıllık enflasyon yüzde 20,30’a geriledi.

Enflasyonun Aralık’ta gerilemesiyle birlikte BİST’te toparlanma eğilimi görülüyor. Borsa İstanbul saat 10.10 itibariyle yüzde 0.16 oranında düşüşle 88 bin 710 puan seviyesinde işlem görüyor.

Döviz kurundaki sert yükseliş ve bununla birlikte yüksek enflasyon, ekonomik büyümenin yavaşlaması gibi etkenler piyasalar tarafından tedirginliklere yol açıyor.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, New York borsasında 1931’den bu yana sergilenen en kötü performansla ilgili açıklama yaptı. İyileşme için Fed’den yardım istedi.

Küresel piyasalarda ise New York borsası, iniş çıkışlı bir seyir izlediği yeni yılın ilk gününü çok düşük oranlarda yükselişle kapadı. Asya borsalarında ise karışık seyir hakim oldu.

Analistler Borsa İstanbul için destek olarak 86.600, direnç olarak ise 90.300 puan seviyesini öne çıkardı.

İlginizi Çekebilir

Enflasyon beklentileri yükseldi

Cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16,23 seviyesinden yüzde 16,68’e yükseldi. …