Anasayfa Bono Getirileri Tepetaklak; Avrupa’da Kara Bulutlar
4 Temmuz 2019

Bono Getirileri Tepetaklak; Avrupa’da Kara Bulutlar

Yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri 10 yıllık Alman bonolarının getirisi yüzde 0,38 oranında değer kaybetti. Fransız 10 yıllık bono faizi de yüzde 0,12 oranında geriledi.

Belirsizliğin ve zorlu piyasa koşullarının hakim olduğu bir ortamda, yatırımcılar riskli gördükleri varlıklardan kaçıp, altın gibi güvenilir limanlara yöneliyorlar.

Bu tablo, Alman ekonomisinin yavaşlamasından kaynaklanan euro bölgesiyle ilgili süregelen kaygılar, Brexit’in yarattığı ve gittikçe artan rahatsızlık ve de küresel ticaret gerilimlerini sonucu.

ABD yönetiminin euro bölgesine 4 milyar dolarlık yeni gümrük vergileri uygulama tehdidinin ardından Avrupa’da ekonomik yavaşlama kaygıları daha da arttı.

Kolektif Satın Alma Yöneticileri Endeksi anketi de İngiltere ekonomisinin 2012 yılından beri ilk kez daralma sürecine girebileceğini gösteriyor.

Öte yandan, ABD’de 10 yıllık Hazine bonosu getirisi yüzde 2’nin altında işlem görmeye başladı. FED Başkanı Jerome Powell koşulların daha da kötüye gitmesi halinde en az bir faiz indiriminin gündeme gelebileceğini belirtti.

Karamsar tablo

Dünya Bankası haziran ayında büyüme projeksiyonlarını düşürdü; 2019 yılının başlarında ticaret ve yatırımdaki büyümenin yanı sıra ücretlerdeki artış ve enflasyon da geriledi.

Büyüme ortamında bir düzelme olmazsa, analistler varlık getirilerinde ciddi hayal kırıklıkları yaşanabileceğine dikkat çekiyorlar. Öte yandan, endüstriyel yavaşlamanın istihdamı ve dolayısıyla bunun sonucunda tüketim harcamalarını da olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Fed Faiz Oranını Sabit Tuttu

ABD Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 1,50-…