Anasayfa LIFESTYLE Bolşoy’da Bir Akşam
LIFESTYLE - 1 Nisan 2020

Bolşoy’da Bir Akşam

Çaykovski’nin dünyanın en çok sahnelenen bale gösterisi “Fındıkkıran Balesi”, Puşkin’in ölümünden sonra sahnelenen oyunu “Boris Godunov” ve nicesi Rusya’nın tarihi Bolşoy Tiyatrosu’ndan evlere konuk oluyor.

Korona virüsle mücadele kapsamında karantinada geçen günler, sanat gösteriyle renkleniyor. Moskova’nın tarihi tiyatrosu Bolşoy, opera ve bale severler için en iyi performanslarını youtube hesabından paylaşmaya başladı. Nisan ayı boyunca dört en iyi performansını paylaşacak tiyatroda gösteriler akşam 7’de başlayacak. Bolşoy Tiyatro’sunun Genel Müdürü Vladimir Uri, gösterilerle Bolşoy Tiyatrosu sanatından hoşlanan herkesin ruhunu aydınlatmayı umduklarını söylüyor.

Nisan ayının ilk gösterisi olan Rus besteci Nikolay Rimski-Korsakov tarafından yazılan opera “Çar’ın Gelini (The Tsar’s Bride)” bu akşam yayınlanacak. İlk kez 1852 yılında sahnelenen ve Daniel François Auber tarafından bestelenen “Marco Spada” gösterisini ise 4 Nisan Cumartesi akşamı seyredebileceksiniz.

Rus Edebiyatının öncü yazarlarından Aleksandr Puşkin’in kaleme aldığı oyun “Boris Godunov” ise 7 Nisan Salı günü akşam 7’de izlenebilecek. Puşkin, 1825 yılında sürgündeyken, Ruş Çarı Boris Godunov’un oyununu yazıyor. Ancak oyun dönemin siyasi yapısı ve sansürler sebebiyle, Puşkin’in ölümünden sonra 1865’te sahneleniyor.

10 Nisan Cuma akşamı, Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son bale eseri “Fındıkkıran Balesi (The Nutcracker)” evlere konuk oluyor. Eser, küçük bir Alman kızın yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ve bununla ilgili gördüğü rüyalarını konu alıyor.

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…