Anasayfa Güncel Haberler BOJ Faiz Oranını Sabit Bırakırken Endonezya Merkez Bankası Faiz indirdi
Güncel Haberler - 19 Eylül 2019

BOJ Faiz Oranını Sabit Bırakırken Endonezya Merkez Bankası Faiz indirdi

aponya Merkez Bankası (BOJ), parasal teşviği değiştirmedi ve faizi eksi yüzde 0.1 seviyesinde sabit bıraktı. Merkez Bankası, Ekim toplantısında fiyatları ve ekonomiyi yeniden değerlendirmeye yönelik çağrıda bulundu ve Fed’in faiz indiriminden yalnızca saatler sonra sabırlı duruşunu muhafaza etti.

BOJ tarafından denizaşırı ekonomilerdeki yavaşlamanın devam etmesiyle yüzde 2’lik enflasyon hedefine yönelik momentum kaybetme ihtimaline karşı daha fazla hassasiyet gösterme konusundaki ihtiyaç vurgulandı.

Endonezya Merkez Bankası, küresel ekonomide giderek derinleşen yavaşlamaya bağlı olarak büyümeyi desteklemek için art arda üçüncü toplantıda da faiz indirimine gitti.

Banka bir hafta vadeli ters repo faizini Perşembe günü 25 bp azaltarak yüzde 5.25 seviyesine çekti. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin 1’i faiz indirimini öngördü, diğerleri değişikliğe gidilmemesini bekliyordu.

Ticaret gerginliği ve petrol fiyatlarındaki yükselişin küresel ekonomi üzerinde baskı oluşturması ve Endonezya beklentilerini tehdit etmesiyle birlikte Fed’in Çarşamba günkü faiz indiriminin ardından, büyümenin iki yılın düşüğüne gerilediği Endonezya da genişlemeci adımlarına yenisini eklemiş oldu.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Planet, 3C Payment’i Satın Aldı

Dijital Tax Free, Ödeme Sistemleri, İstihbarat ve Danışmanlık hizmetlerini tek çatı altınd…