Anasayfa Boeing’ten 22 Yıl Sonra Zarar
30 Ocak 2020

Boeing’ten 22 Yıl Sonra Zarar

ABD’li uçak devi Boeing 737 Max modelinden kaynaklanan kriz nedeniyle 1997 yılından beri ilk kez zarar açıkladı.

Şirket geçen yılı 636 milyon dolar zararla kapattı. Oysa 2018 yılında 10,5 milyar dolar kâr elde etmişti.

Ancak 737 Max modeliyle ilgili süregelen sorunlar nedeniyle ticari uçak birimi geçen yıl 6,7 milyar dolar zarar bildirdi. Boeing 737 Max’ın teslimatını mart ayında durdurduğu için satış gelirinde yüzde 24’lük bir düşüş meydana geldi.

Boeing maddi kaybının yanı sıra 737 Max’a ilgili kusurları bilerek gizlediği için  ciddi bir prestij sarsıntısına da uğradı. Bu ay başında kamuoyuna sunulan şirket içi yazışmalarından bazılarında bir Boeing çalışanı Max’ın “palyaçolar tarafından tasarlanıp, maymunlar tarafından denetlendiğini” belirtiyor. Başka Boeing çalışanları da çeşitli yazışmalarda ailelerinin Max’a binmesine hiçbir zaman izin vermeyeceklerini ifade ediyorlar.

ABD Havacılık Dairesi’nin de Boeing lobisinin güdümünde olduğu bundan dolayı teknik incelemeleri savsakladığı belirtiliyor.

Öte yandan, geçenlerde New York Times gazetesinde yer alan bir haberde de, 2009 yılında Hollanda’da düşen THY’ye ait 737-800 tipi Boeing uçağına ilişkin sorumluluğun uçak firması ve ABD’li federal güvenlik yetkililerinin baskısı üzerine pilotlara yüklendiği ancak kazanın şirketin “riskli tasarım seçimleri ve hatalı güvenlik değerlendirmeleri”nden kaynaklandığı belirtilmişti.

İlginizi Çekebilir

Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Fortune Türkiye ailesi olarak ülkemizin Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz. …