Anasayfa DÜNYA BM: ‘Küresel Ekonomi Yüzde 3.2 Daralacak’
DÜNYA - 14 Mayıs 2020

BM: ‘Küresel Ekonomi Yüzde 3.2 Daralacak’

Birleşmiş Milletler (BM), küresel ekonominin yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 3.2 daralacağını öngördü. Birleşmiş Milletler, 2020’nin ikinci yarısını kapsayan Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu’nu yayınladı.

Raporda, küresel ekonominin, Covid-19 salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 3.2 oranında keskin bir daralma göstereceği tahmin edildi.

Ekonomideki küçülmenin 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana en keskin daralma olacağına dikkat çekilen raporda, küresel ekonominin salgın nedeniyle 2020 ve 2021’de yaklaşık 8.5 trilyon dolarlık kayıp yaşamasının ve son 4 yıldaki kazanımların yok olmasının beklendiği belirtildi. Raporda, gelişmiş ekonomilerinin bu yıl yüzde 5 küçüleceği, 2021’de ise yüzde 3.4 oranında, ılımlı ve kaybedilen üretimi telafi etmeye yetecek kadar büyüme göstereceği öngörüldü. BM’nin raporunda, gelişmekte olan ekonomilerin ise bu yıl yüzde 0.7 daralacağı, 2021’de yüzde 5.3 büyüyeceği tahmin edildi.

Küresel talepte keskin bir azalmanın olduğuna ve tedarik zincirinde bozulmalar yaşandığı vurgulanan raporda, uluslararası ticaretin de bu yıl yaklaşık yüzde 15 daralacağı tahminine yer verildi.

Raporda, Kovid-19 salgınının yoksulluk ve gelir eşitsizliğini de artırdığına dikkat çekilerek, salgınının bu yıl büyük ihtimalle 34.3 milyon kişinin ‘aşırı yoksulluk’ sınırının altına düşmesine neden olacağı ve yoksulluk oranındaki artışın yüzde 56’sının Afrika ülkelerinde gerçekleşeceği ifade edildi.

İlginizi Çekebilir

Kimola, İş Ortaklığı Programıyla, İçgörüyü Odağına Aldı

Kimola, ajanslar ve araştırma şirketlerine özel yeni partner programını açıkladı. Satış Pa…