Anasayfa Güncel Haberler BKM’den Bilgi Güvenliği Atağı
Güncel Haberler - 7 Ekim 2019

BKM’den Bilgi Güvenliği Atağı

BKM (Bankalararası Kart Merkezi), finansal dolandırıcılık teşebbüslerine karşı insanları uyaran, kötü niyetli yöntemleri mizahi bir üslupla anlatan reklam kampanyasının ikinci filmini izleyicilerin beğenisine sunuyor.

“Dolandırıcılıkla mücadelede Avrupa’dan 10, dünyadan ise 12 kat daha iyi durumdayız” diyen BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Ülkemizdeki dolandırıcılığın yüzde 86 gibi büyük bir bölümünün sosyal mühendislik yöntemleriyle yani kullanıcıların duygularına hitap eden yöntemlerle yapılıyor. Bu sonuç, dolandırıcılığa karşı tedbir alma konusunda en büyük işin kullanıcılara düştüğünü gösteriyor” diyor. İşte bu gerçeklerden yola çıkan BKM, kullanıcıları bilinçlendirmek için başlattığı reklam kampanyasının ikinci filmini hazırladı. Söz konusu kampanyanın ilk filmi o kadar etki yarattı ki, 80 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenerek kendi alanında rekor kırdı.

“KULLANICILAR DİKKATLİ OLMALI”

Dijital dünyada böylesine fazla ayak izi bıraktığımız bir dönemde bilgi güvenliği geri plana atılamayacak derecede öneme sahip olduğunu vurgulayan Canko, “Dolandırıcılık teşebbüslerinin yüksek olduğu sektörlerde kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik uygulamalar iyileştirilse de en büyük iş kullanıcılara düşüyor. Bu noktada Demet Evgar’la böylesine ses getiren projelere imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. Reklam kampanyasının ilk bölümünde Evgar, “Palavra” şarkısını seslendirmişti. Yeni filmde ise Evgar’ın “Sana Ne!” şarkısı ile bilgi güvenliğine yönelik farkındalığı artırıcı mesajları mizahi bir üslupla seslendiriyor.

“BİLGİLERİNİZE SAHİP ÇIKIN”

Bankaların ortak platformu BKM, finansal tüketicileri dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyaran, dolandırıcıların kullandığı yöntemlerin mizahi bir üslupla anlatıldığı kampanyası ile bilgi güvenliğine yönelik farkındalığın artmasını hedefliyor. BKM’nin bilgi güvenliğiyle ilgili akıllara takılan tüm soruların yanıtının bulunabilmesi için hayata geçirdiği bilgiguvende.com’a yapılan ziyaretlerin, “Palavra!” kampanyasından sonra bir hayli arttığını belirten Canko, “BKM olarak bilgi güvenliğinin önemli olduğunu her platformda vurguluyoruz. Ödeme alışkanlıklarımız değişirken ve nakit kullanımımız giderek azalırken, günden güne hayatın her alanında daha fazla kart kullanıyoruz. Bu değişim dolandırıcılık yöntemlerine de yansıyor; sosyal mühendislik, siber dolandırıcılık gibi yeni dolandırıcılık türleri hayatımıza giriyor” diyor.

DOLANDIRICILIĞI NASIL ENGELLERSİNİZ? 

BKM uzmanlarına göre aslında birkaç basit yöntemle dolandırıcılığı engellemek mümkün. Ne mi bunlar? Örneğin SMS, e-posta ve sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorları üzerinden giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerini mutlaka kontrol edin. Adresi kendiniz yazarak girin. İnternet tarayıcısı ayarlarının sahtekârlık sitelerini açmayı engelleyecek şekilde düzenlenmiş olmasına özen gösterin. Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli konu başlıklarıyla gelen SMS, WhatsApp ve e-posta iletilerindeki linklere tıklamayın. Resmi olmayan uygulama mağazalarından veya internet sitelerinden indirilen uygulamalar nedeniyle telefonlara virüs bulaşabilir. Ayrıca telefon rehberiniz, gelen SMS’ler ve bankacılık bilgileriniz de ele geçirilebilir. Bu sebeple cep telefonu uygulamalarını mutlaka resmi uygulama mağazalarından indirin.

İnternet alışverişi yapacağınız web sitelerini iyice araştırın. Bilinen ve güvenilir bulduğunuz alışveriş sitelerinden alışveriş yapın. SMS’le iletilen tek kullanımlık şifrelerin bulunduğu mesajlarda, iş yeri adı ve tutar bilgilerini mutlaka kontrol edin. ATM’lerde işlem yaparken tanımadığınız kişilerden yardım almayın. İşlem yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız derhal bankanıza haber verin. Tüm bu konular hakkında bilgiguvende.com internet sitesinden daha fazla bilgi almanız mümkün.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…