Anasayfa PİYASALAR Bitcoin 10 yaşında
PİYASALAR - 31 Ekim 2018

Bitcoin 10 yaşında

Ünlü teknoloji gurusu Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin önergesini yayımlamasının üzerinden 10 yıl geçti.

Bitcoin 31 Ekim’de 10’uncu yaşını kutlayacak. Geçen bu 10 yıllık sürede yaşanmayan kalmadı neredeyse. İlk yıllarda kimse tarafından bilinmezken daha sonra “100 dolarlık Bitcoin almış olsaydınız şimdi milyonerdiniz” şeklindeki haberlerle birlikte öyle popüler hale geldi ki esnaftan lise öğrencisine kadar herkes Bitcoin konuşur ve yatırım yapar hale geldi. Bu popüler havanın da desteği ile Aralık 2017’de 20 bin dolara fırlayan Bitcoin şu aralar 6 bin 500 dolarlar düzeyinde. Sabah’ın aktardığına göre; dün itibarıyla bir Bitcoin tam olarak 6 bin 467 dolar. 112 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 3.4 milyar dolarlık bir günlük hacmi var.
1.5 MİLYAR DOLAR ÇALINIYOR
Yeteri kadar bilgisi olmadan ve Bitcoin’i yatırım aracı olarak görüp rüzgarına kapılanların bazıları ciddi zararlar ederken diğer yandan çaldıranlar ve yanlışlıkla kaybedenler de oldu. Bitcoin tam tersine milyonerler de yarattı. 2018’in ilk altı ayında 761 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Yıl sonuna kadar bu miktarın 1.5 milyar doları bulması bekleniyor.
MANİPÜLASYON VURGUSU
Kripto paraları son haftalarda en çok eleştiren ünlü ekonomist ve nam-ı diğer kriz kahini Nouel Roubini. Hatta Roubini bitcoin için ‘Tüm dolandırıcıların anası’ cümlesini kullandı. Eleştirilerini yoğunlaştıran Roubini, “Bitcoin herhangi bir habere dayanmaksızın 30 dakikada yüzde 10 büyüyor. Fiyat manipülasyonu var. Tether (daha istikrarlı para) kısa bir süre önce 200 milyon dolar sahte para bastığından ve BTC’yi manipüle ettiğinin kanıtlanınca, manipülasyon yeniden iş başında” gibi yorumlar yaptı.
100 BİN DOLAR TAHMİNİ DE VAR
Bunun tam aksine Bitcoin ve diğer kripto paraların geleceğin para birimleri olacağını ve değer kazanmaya devem edeceğini düşünen de var, önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 5000 artışla 20 trilyon dolar değerine ulaşacağını düşünen de. 2020’de 1 Bitcoin’in 100 bin dolar olacağını öngören de…
BİN ADET ÖLÜ KRİPTO PARA DOĞDU
ŞU ana kadar Nakamoto’nun açtığı yoldan ilerleyen 2 bin kripto para oldu. Bunlardan bin tanesi şu anda ölü durumda veya daha çıkmadan battı. Şüpheci olanların aklında hep aynı soru var. ‘Bu paraların transferinin denetimi nerede yapılıyor?’. Bu sorunun cevabını veren henüz yok ama merkez bankaları ve düzenleyici kurumları çalışıyor. Yakın zamanda mı olur bilinmez ama ilk küçük adımları atan birkaç ülke var.
İLK İŞLEMDE PİZZA 30 MİLYON DOLARDI
Bitcoin ile ilk fiziki alışveriş 22 Mayıs 2010’da bir pizzacıdan yapılmıştı. O tarihte 10 bin Bitcoin göndererek bir pizza alan ABD’li programcı Laszlo Hanyecz, şu andaki değeriyle karnını 30 milyon dolara doyurmuştu. Şu anda günde 250 bin para transferi yapılan Bitcoin’in en popüler olduğu yıl olan 2017’de günde yarım milyon işlem yapılıyordu

İlginizi Çekebilir

Planet, 3C Payment’i Satın Aldı

Dijital Tax Free, Ödeme Sistemleri, İstihbarat ve Danışmanlık hizmetlerini tek çatı altınd…