Anasayfa TÜRKİYE BİST’ten nitelikli yatırımcılara özel pazar imkânı
TÜRKİYE - 26 Eylül 2014

BİST’ten nitelikli yatırımcılara özel pazar imkânı

BİST başkanı Turhan, pay senetlerinde sadece nitelikli yatırımcıların işlem yapacağı bir pazar kurma çalışmalarının olduğunu bildirdi.

Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, pay senetleri için sadece nitelikli yatırımcıların işlem yapacağı özel bir pazar kurma çalışmaları olduğunu ve pazarın önümüzdeki yılın başında hayata geçmesini planladıklarını söyledi.
 
Borsa İstanbul Finans ve Teknoloji Yerleşkesi Projesi’nin temel atma töreni sonrası gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Turhan, “Pay senetleri için sadece nitelikli yatırımcıların yatırım yaptığı, alım-satım yaptığı özel bir pazarı kurma çalışmamız var. Bu çalışmayı SPK ile başlattık” dedi ve ekledi:
 
“Özellikle yüksek büyüme potansiyeli içeren, ancak yönetilmesi gereken belli oranda riski de bünyesinde bulunduran şirketler olabiliyor. O risk profili, bireysel yatırımcının tek başına yönetebileceği sınırın ötesinde olması nedeniyle sorunlar oluşturabiliyor. Bu sorunu çözmeyi amaçlıyoruz… Çalışmalarımız yeni başladı. Önümüzdeki yılın başında hayata geçmiş olur.”
 
Turhan, bu pazarda oluşabilecek fiyat hareketlerinin normal işlem yapan küçük yatırımcıya nasıl yansıyacağı ile ilgili soru üzerine ise “Buna benzer Toptan Satışlar Pazarımız zaten var. Bu pazarda da, etkin piyasa işleyişini olumsuz etkilemeden, risk/getiri dengesini sağlıklı oturtacak şekilde SPK ile birlikte şartları belirleyeceğiz. Bu şartları yerine getiren yatırımcıların alım-satım yapabileceği bir pazar olacak” diye konuştu.
 
Bu senenin pay senetlerinin halka arzı açısından çok iyi geçmediğini belirten Turhan, nitelikli yatırımcılara yönelik devreye girecek pazarın, halka arzlara da ivme kazandırmasını beklediğini söyledi.
 
İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi yapmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten Turhan, bu kapsamda Merkezi Kayıt Kuruluşu ile Takasbank’ı da inşaatına başlanan Borsa İstanbul Finans ve Teknoloji Yerleşkesi Projesi kapsamında tek çatı altına toplayacaklarını söyledi.
 
Söz konusu projenin ihale bedelinin 83.5 milyon lira olduğunu ifade eden Turhan, Ağustos 2015’te açılış planladıklarını söyledi.
 
Proje kapsamında Borsa İstanbul’un mevcut yerleşkesindeki A blok’un yeniden inşası, B blok eklentisi, bağlantı bloğu, veri merkezi, otomasyon merkezi gibi unsurlar bulunduğunu ifade eden Turhan, “Veri merkezimiz hem mevcudun yedeklenmesi, hem de çok daha uzun bir saklama alanı oluşturduğu için bölgemizdeki başka borsaların bilgi işlem sistemlerini de buraya yerleştirebileceğiz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…