Anasayfa Bölge Ekleri “Biletall, 2020 Yılında En Az Yüzde 50 Büyüyecek”
Bölge Ekleri - Kayseri - 18 Mart 2020

“Biletall, 2020 Yılında En Az Yüzde 50 Büyüyecek”

Son beş yılda cirosunu 18 kat artıran Biletall, bu yıl yüzde 50 büyüme hedefliyor. Biletall.com CEO’su Yaşar Çelik, şirketin projelerini, 2020 beklenti ve hedeflerini Fortune Türkiye’ye anlattı…

Biletall, Türkiye’de e-ticaretin yeni yeni gündem olmaya başladığı 2000’li yıllarda teknolojiye yatırım yaparak Türkiye’nin ilk ve en büyük online bilet platformu olmayı başardı. Gerçekleştirdiği yatırımlarla e-ticaret alanında Anadolu’da örnek, Türkiye’nin sayılı şirketlerinden biri haline geldi. Geleneksel bir iş modelinde nasıl ‘internet devrimi’ yapılacağını kanıtlayan Biletall, otobüs firmalarına yazılım çözümleri sunan bir firmayı bu firmaların ‘yolcu biletlerini internetten satan’ bir firmaya dönüştürdü. Biletall şimdilerde ise öncelikle seyahat edecek müşterilerin online siteleri başta olmak üzere diğer satış kanallarından otobüs, uçak, deniz otobüsü ve çağrı merkezi üzerinden de demiryolları biletlerini satın alabilmelerini sağlayacak hizmetler sunuyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen 44. Şirketi seçilen firma ayrıca ‘Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye, DeloitteTechnologyFast 500 EMEA Uzak Rota Seyahat Teknoloji Ödülleri ‘nde “ Yılın Seyahat Uygulaması’ kategorisinde birincilik gibi birçok ödüle sahip. Şirketin büyümesinde aktif rol üstlenen genç yönetici Biletall.com CEO’SU Yaşar Çelik ile şirketin geleceğini konuştuk.

Biletall’ın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz? Gelişim sürecinde hedeflerine ulaşmakta attığı önemli adımları anlatır mısınız?

Projeye başlamadan önce grup şirketimiz İpek Bilgisayar, şehirlerarası otobüs firmalarına yazılım hizmeti sağlıyordu. Dolayısıyla seyahat sektörünün bizzat içerisindeydik. Buradan gördük ki bilet satın almak isteyen yolcular bu işlem için ciddi vakit harcıyorlar ve bu süreçten de memnun değiller. Diğer yandan ise otobüs firmaları birçok farklı problemden dolayı süreçlerini olabildiğince otomatize etmek ve teknolojinin sunduğu fırsatları kullanmak istiyorlardı. E-ticaretin yeni yeni başladığı 2000’li yıllarda ulaşım sektöründeki fırsatı görerek çalışmalara başladık.

Biletall’ı online seyahat biletleri konusunda hem yolcuların hem de firmaların ihtiyaçlarına çözüm sunabilmek amacıyla 2006 yılında TÜBİTAK Destekli Ulusal Bilet Dağıtım Sistemi Projesi ile Kayseri’de hayata geçirdik. Biletall.com’un kuruluşundan sonraki ilk dört yıl organizasyonun oluşturulması, taşıyıcı firmalarla anlaşmaların sağlanması ve temel alt yapının hazırlanması ile geçti. 2010 yılında ise aktif pazarlama ve satış faaliyetlerimize başladık.

Motivasyon ve sıkı çalışma, organizasyonel yapının doğru hazırlanması işin gelişimi için en önemli unsurlardır. Bizlerin de işimizi iyi yerlere taşımak için önceliklerimiz arasında yer alır. Gelişim sürecinde hedeflerimize ulaşmak için ilk olarak müşteri ihtiyaçlarını çok iyi gözlemledik. Amacımız kullanıcılara en kısa sürede en uygun bileti vermek. Ar -Ge faaliyetlerimizi her zaman ön planda tuttuk. Bu da sektörde bir adım önde olmamızı sağladı. İletişim faaliyetlerimize de ara vermeden devam ediyoruz.

Biletall’ın hizmet ağı hakkında bilgi verir misiniz? Kuruluşundan bu yana firmanıza yaptığınız teknolojik yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Biletall olarak öncelikle seyahat edecek müşterilerin online sitemiz başta olmak üzere diğer satış kanallarımızdan otobüs, uçak, deniz otobüsü ve çağrı merkezimiz üzerinden de demiryolları biletlerini satın alabilmelerini sağlayacak hizmeti sunuyoruz. Kullanıcılar, 200’den fazla şehirlerarası otobüs firmasının, 500 havayolu şirketinin ve tren ve feribot biletlerini kıyaslama yapabiliyor.

Sitemizde bilet satışının yanı sıra yolcuların konaklama ve araç kiralama ihtiyaçlarını da kolaylaştıran bağlantılar bulunmakta. Yani farklı bir şehre ya da ülkeye gideceğiniz zaman bilet ile birlikte diğer tüm ihtiyaçlarınızı da birkaç dakikada halletmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda Biletall B2B satış kanallarına da sahip. Biletall Acente, BiletallIframe, Biletall Web Servis gibi ürünlerimizle 2 binden fazla seyahat acentesine hizmet veriyoruz.
Türkiye’nin ilk ve en büyük online bilet platformuyuz. Ayrıca Ar-Ge ekibimiz ile kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan fonksiyonlara her geçen gün yenisini eklemeye çalışıyoruz. Bunların arasında en önemlisi ise sitemizde bulunan Google Chrome ile geliştirilen ‘Sesli Bilet Arama’ özelliği. Türkiye genelinde 200’ü aşkın otobüs firması ve yurt içi-yurt dışı 500’ü aşkın havayolu biletinin sesli komut özelliğiyle aranmasını sağlıyor. Yolcular bu özelliği kullanırken seyahat edecekleri tarih, rota ve ulaşım aracını söyleyerek saniyeler içinde en ucuz biletlere ulaşabiliyorlar.

Firmanızın yurt içi ve yurt dışı pazar ağından bahseder misiniz? Firmanızı pazarınızda nasıl konumlandırıyorsunuz? Hedef pazarlarınızdan ve bu pazarlarda varlığınızı artırmak adına yapacağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Öncelikli pazarımız Türkiye olmaya devam edecek. Ancak iş ortaklarımız üzerinden yurtdışı faaliyetlerimizi de artırmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye’nin ilk ve en büyük online bilet platformuyuz. Biletall her yıl en az yüzde 40 büyüyerek, hedeflerimizin ötesinde ilerliyor. Son 5 yıla baktığımızda ciromuzu 18 kat artırmışız. Geldiğimiz nokta itibariyle her gün binlerce bilet satarak, her yıl milyonlarca kişiye hizmet veriyoruz. Önümüzdeki beş yıl için de ise çok hızlı büyümeyi planlıyor ve tüm projeksiyonlarımızı buna göre hazırlıyoruz. Varlığımızı daha da arttırmak için müşterilere en iyi hizmeti sağlamak için Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Firmanız 2019 yılını nasıl geçirdi? 2020 beklenti ve hedefleriniz nelerdir? Yatırım planlamanız hakkında bilgi verir misiniz?

Biletall olarak her gün binlerce bilet satarak, her yıl milyonlarca kişiye hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da başarılarımızı birçok ödül ile taçlandırdık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen 44. şirketi seçilen biletall olarak ayrıca ‘Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye, DeloitteTechnologyFast 500 EMEA Uzak Rota Seyahat Teknoloji Ödülleri ‘nde “ Yılın Seyahat Uygulaması’ kategorisinde 1’ncilik, iki kategoride de 2’ncilik, SunExpress Orta Anadolu Web Satış Birincisi ve EgyptAir 2017-2018 yılları için ‘Türkiye En Fazla Satış Yapan ilk 10 Acente’ ödüllerini de aldık. Şirket olarak 2019‘u yüzde 60 büyüme ile kapatırken 2020 yılında ise en az 50 büyüme hedefliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Havada Türk Alman Ortaklığı

Alman turizm şirketi Aerticket, Türk uçak bileti satış şirketi BiletBank ile ortak oldu. 3…