Anasayfa BES’te Yükseliş Sürüyor
20 Kasım 2019

BES’te Yükseliş Sürüyor

BES’in katılımcı sayısı 11 Ekim itibariyle  6,8 milyona ulaşırken toplam fon büyüklüğü 108,4 milyar TL oldu.

Türkiye’de 27 Ekim 2003 tarihinde başlayan BES 16. yılını tamamladı. “Paramı BES’te değerlendirerek birikim sahibi oldum” diyenler devletten gelen yüzde 25’lik katkıdan dolayı da ayrıca memnun. Esasen bu katkı sadece katılımcıları değil fon yöneticilerini de oldukça mutlu ediyor. Zira sektörün büyümesi ve tasarruf miktarının artması için katılımcı sayısının çoğalması önemli. Söz konusu destek bu sayının yükselmesinde hayli etkili oldu. Gelişmelere bakıldığındaysa sektöre yönelik ilginin sürdüğü gözleniyor. Bu da büyümenin devam etmesine imkân tanıyor. Gelinen aşamada Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcı sayısı 7 milyona yaklaştı.

YILIN ILK GÜNÜNDEN BU YANA FON BÜYÜKLÜĞÜ 12 MILYAR TL ARTTI

Geçtiğimiz yıl sonunda BES’teki katılımcı sayısı 6 milyon 875 bin 886, katılımcıların fon tutarı da 76 milyar 560 milyon lira olarak kaydedilmişti. Söz konusu dönemde devlet katkısı fon tutarı 11 milyar 319 milyon lira, emekli olanların sayısı da 89 bin 141 olarak gerçekleşmişti. Böylelikle 2018’in sonundan bu yana geçen sürede, katılımcı fon tutarı 10 milyar 435 milyon lira ve devlet katkısı fon tutarı 1 milyar 798 milyon lira artış gösterirken toplam fon büyüklüğünde 12 milyar 233 milyon liralık yükseliş gözlendi. Emekli sayısı da 13 bin 951 kişi yükseldi.

BES VE TASARRUF

Meclise sunulan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda, vatandaşların tasarrufa teşvik edilmesi ve sahip olunan birikimin artırılmasına yönelik önemli hedefler bulunuyor. Amaçlanan bir yandan tasarrufların artırılması diğer yandan bu birikimlerin imalat sanayisindeki öncelikli sektörlere katma değeri olan alanlardaki yatırımların finansmanına yönlendirilebilmesi. Toplam tasarruflar içerisinde BES’e kayan birikim miktarının ise her geçen gün biraz daha yükseldiğini görüyoruz. Uzmanlar faizlerin seyrini sorun olarak görürken sistemin önündeki en önemli problemlerden biri olarak değerlendiriyor. Neticede yüksek faiz ortamında BES fonlarının getirileri düşük kalabilmekte. Merkez Bankasının faiz indirimi ve düşük faize dayalı politikaları ise BES fonlarının getirilerini olumlu yönde destekleyebilecek. Bunlardan ayrı olarak sektörde katılımcı sayısının dağılımı incelendiğinde; Garanti Emeklilik ve Hayat, 1 milyon 106 katılımcı sayısı ile ilk sırada yer alıyor. Garanti Emeklilik ve Hayat’ı 1 milyon 85 bin katılımcı ile Anadolu Hayat Emeklilik ve 772 bin ile Avivasa Emeklilik ve Hayat takip ediyor. Fon tutarlarında ise ilk sıralarda 17,7 milyar TL fon büyüklüğü ile Avivasa Emeklilik ve 17,1 milyar TL fon büyüklüğü ile Anadolu Hayat Emeklilik geliyor. Bu ikisini 13,4 milyar TL ile Garanti Emeklilik ve Hayat takip ediyor.

İlginizi Çekebilir

Amazon, Pandemi İçin Yaratıldı

RAKAMLARLA AMAZON SATIŞ GELİRİ 280.5 MİLYAR $ KÂR 11.6 MİLYAR $ ÇALIŞAN SAYISI798,000 Çevi…